Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ppor. Stanisław Sasinowski "Żbik", dowódca 3 plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW - KB "Sokół" przy kamienicy pl. Trzech Krzyży 16. Widoczny neon Magazynu Kapeluszy Męskich J. Młodkowski w kamienicy pl. Trzech Krzyży 18. W głębi widoczna barykada przy wylocie ul. Żurawiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1407Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Widok ul. Jasnej w kierunku skrzyżowania z ul. Moniuszki i dalej w stronę ul. Świętokrzyskiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1408Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Barykada na ul. Sienkiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Jasną. W głębi ulicy widoczny Pl. Napoleona z budynkiem Poczty Głównej (po lewej) i perspektywą ul. Wareckiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1409Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa chłopców na ul. Sienkiewicza. Na dalszym planie widoczny wylot ul. Zgoda z ufortyfikowanym wejściem do budynku firmy Gebethner i Wolff przy Sienkiewicza 9.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1410Data wykonania: sierpień-wrzesień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa chłopców - łączników na ul. Sienkiewicza, w tle widoczny budynek Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1411Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa chłopców - łączników na ul. Sienkiewicza, w tle widoczny budynek Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1412Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Maszerująca po ul. Boduena grupa volksdeutschów. Widoczna barykada zamykająca wylot ul. Boduena na ul. Jasną oraz Dom pod Orłami
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1414Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Maszerująca po ul. Boduena grupa volksdeutschów. Widoczna barykada zamykająca wylot ul. Boduena na ul. Jasną oraz Dom pod Orłami
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1415Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Mogiła strz. Zbigniewa Rottera "Nemo" z 1 korp "Wigry", batalionu "Kiliński" na trawniku przed budynkiem Boduena 5
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1416Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ul. Jasna widziana z kierunku ul. Boduena, po lewej budynek Filharmonii.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1417Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ul. Marszałkowska z widoczną barykadą przy kamienicy braci Zamboni (Marszałkowska 127). Doskonale widoczny także neon kina "Capitol" w kamienicy Marszałkowska 125. Widok z wylotu ul. Sienkiewicza, z prawej fragment budynku Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1413Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa kobiet - powstańców idąca ulicą Jasną na wysokości styku kamienic nr 6 (po prawej) i 8
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1418Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Por. Marian Grabski „Wyrwa” urodził się 2 października 1897 r. w Łodzi. Przed wojną zdobył tytuł doktora prawa. Pracował jako adwokat. W Powstaniu Warszawskim był członkiem Korpusu Bezpieczeństwa Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Po kapitulacji wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Zmarł 9 stycznia 1965 r. w Warszawie.
Zbiór fotografii autorstwa Mariana Grabskiego obejmuje ponad 800 negatywów, wykonanych w Śródmieściu Północnym i Południowym. Oprócz dokumentacji zniszczeń, pokazują życie powstańców i cywili, aranżowane sceny walki, szpital i uroczystości w podwórzach domów. Do ciekawszych należą serie zdjęć ze szpitala polowego w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej oraz z ewakuacji ludności cywilnej, jeszcze przed zakończeniem Powstania. Grabski portretował współpracowników i znajomych, ale także dzieci, która pomagały powstańcom.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie