Maciej Czapliński: album "Powojenna Warszawa-pamięć i odbudowa "
146 z 319
Fotografia z okresu powojennego. Widok znad ruin Zamku Królewskiego na plac budowy trasy W-Z. Po lewej wykop pod budowę trasy, zabezpieczona rusztowaniami kamieniczka przy Krakowskim Przedmieściu 81 (?), po prawej domy przy ul. Podwale 3 i 5. Na dalszym planie widoczne m.in. wysoka kamienica w głębi posesji na rogu Miodowej 5 i Senatorskiej, domy przy ul. Hipotecznej i ponad nimi wieża kościoła...
Fotografia z okresu powojennego. Widok znad ruin Zamku Królewskiego na plac budowy trasy W-Z. Po lewej wykop pod budowę trasy, zabezpieczona rusztowaniami kamieniczka przy Krakowskim Przedmieściu 81 (?), po prawej domy przy ul. Podwale 3 i 5. Na dalszym planie widoczne m.in. wysoka kamienica w głębi posesji na rogu Miodowej 5 i Senatorskiej, domy przy ul. Hipotecznej i ponad nimi wieża kościoła ewangelicko-reformowanego przy ul. Leszno (obecnie al. "Solidarności"), gmach Hipoteki przy ul. Kapucyńskiej (ob. przy al. "Solidarności") i kościół Przemienienia Pańskiego przy Miodowej 13. Na pl. Zamkowym liczne wiaty ekip budowlanych oraz tory i wagoniki kolejki gruzowej (?).
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/145Data wykonania: 1948 (około)Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Zwornik Bramy Grodzkiej Zamku Królewskiego ozdobiony tarczą z orłem otoczoną łańcuchem Orderu Złotego Runa i zwieńczoną koroną.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/146Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Odbudowany Pałac pod Blachą. Za pałacem dom Schichta przy Nowym Zjeździe 1 (Wybrzeżu Kościuszkowskim). W oddali po lewej zabudowania na Pradze
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/149Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Widok przez zrujnowaną bramę kamienicy przy ul. Moniuszki 12 na zniszczone budynki PAST-y przy ul. Zielnej.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/150Data wykonania: 1955-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Zachowany fragment wysadzonego Zamku Królewskiego - ściana Domu Wielkiego oraz kolumna i wzmocniony fragment sklepienia (prawdopodobnie pozostałości tzw. Sali o Dwóch Słupach). W oddali dachy odbudowanej katedry św. Jana i kamienicy przy ul. Kanonia 6.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/147Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Mężczyzna oglądający tablicę informacyjną dotyczącą budowy trasy W-Z. Na płocie napis [Budowa Tra]sy Wschód-Zachód, przy płocie tablice Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy i Państwowego Przedsiębiorstwa Budowlanego 'Beton-Stal". Po prawej dzwonnica przy kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, w oddali szkielet odbudowywanego dachu katedry św. Jana przy ul. Św...
Fotografia z okresu powojennego. Mężczyzna oglądający tablicę informacyjną dotyczącą budowy trasy W-Z. Na płocie napis [Budowa Tra]sy Wschód-Zachód, przy płocie tablice Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy i Państwowego Przedsiębiorstwa Budowlanego 'Beton-Stal". Po prawej dzwonnica przy kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, w oddali szkielet odbudowywanego dachu katedry św. Jana przy ul. Świętojańskiej.
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/148Data wykonania: 1948 (około)Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Ruiny niezidentyfikowanego budynku, prawdopodobnie w okolicach ul. Moniuszki lub pl. Małachowskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/151Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Ruiny niezidentyfikowanego budynku, prawdopodobnie w okolicach ul. Moniuszki lub pl. Małachowskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/152Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Ruiny niezidentyfikowanego budynku, prawdopodobnie w okolicach ul. Moniuszki lub pl. Małachowskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/153Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Częściowo zniszczony gmach Włoskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Riunione Adriatica di Sicurta przy ul. Moniuszki 10 (obecnie nr 8). Po lewej całkowicie zniszczona kamienica przy Moniuszki 12. W oddali Hotel Warszawa przy pl. Powstańców Warszawy (przedwojenny Prudential) oraz budynek Telewizji Polskiej przy Jasnej 14/16.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/154Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Ruiny reprezentacyjnej klatki schodowej w pałacu Kronenberga przy pl. Małachowskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/155Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Fotografia z okresu powojennego. Ruiny reprezentacyjnej klatki schodowej w pałacu Kronenberga przy pl. Małachowskiego
Nr inwentarzowy: MPW-IP/14462/156Data wykonania: 1950-1960Autor zdjęcia: Maciej Czapliński Źródło: MPW
Maciej Czapliński: album "Powojenna Warszawa-pamięć i odbudowa " (319)
Prezentowany zbiór pochodzi z albumu fotografii wykonanych po 1945 r. przez fotografa-amatora, pana Macieja Czaplińskiego.
Urodzony w 1935 r. w Warszawie. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkał z matką przy ul. Bielańskiej 9. Wraz z innymi mieszkańcami Starego Miasta szukali schronienia min. na ul. Długiej 27, w klasztorze dominikanów przy ul. Freta a następnie na ul. Brzozowej. Po kapitulacji zostali wyprowadzeni do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po 1945 r. powrócił do Warszawy. Był członkiem 105 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. R. Traugutta. Po 1953 r. razem z rodzicami zamieszkał na Starym Mieście przy ul. Szeroki Dunaj. W latach 50. wyjechał do Gdańska, do Technikum Budowy Okrętów (obecnie Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum). Następnie powrócił do Warszawy, gdzie ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Zmarł w Warszawie w 2007 r.
Album zawiera 319 zdjęć wykonanych po wojnie w latach 40. i 50. Wśród fotografii znajduje się ciekawy zbiór ukazujący warszawskie miejsca pamięci, często w swojej pierwotnej formie, zanim zostały zastąpione znanymi dziś warszawiakom tablicami zaprojektowanymi przez rzeźbiarza Karola Tchorka, oraz sceny z cmentarza wojskowego na Powązkach. Autor upamiętnił też niektóre z widocznych jeszcze w latach 40. antyniemieckich napisów z okresu wojny i Powstania Warszawskiego, jak. np. „Pawiak Pomścimy”. Wśród miejsc uwiecznionych na fotografiach znajdują się również te związane z dzieciństwem autora: pozostałości kamienicy przy Bielańskiej 9 i zniszczone zabudowania w jej okolicy, czy też ruiny klasztoru dominikanów i kościoła św. Jacka przy ul. Freta. Wartościową częścią albumu są fotografie zniszczonego Starego Miasta i rumowisko po wysadzonym w powietrze Zamku Królewskim. Dalsze karty albumu wypełniają zdjęcia pokazujące rozmaite aspekty odbudowy Warszawy – odrestaurowane Stare Miasto, wzniesione od podstaw osiedle Mariensztat, odbudowane warszawskie kościoły, odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika Chopina.
Album fotografii pana Macieja Czaplickiego został podarowany Muzeum w listopadzie 2024 r. przez wdowę, panią Jolantę Czaplińską.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie