Powojenna dokumentacja zniszczeń. Ruiny katedry przy ul. Świętojańskiej, ujęcie w kierunku pl. Zamkowego. Stare Miasto. Na pierwszym planie gruzy kościoła jezuickiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2754Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Powojenna dokumentacja zniszczeń. Gruzy katedry św. Jana przy ul. Świętojańskiej. Stare Miasto.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2755Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Powojenna dokumentacja zniszczeń. Pozostałości dzwonnicy katedry św. Jana przy ul. Świętojańskiej. Stare Miasto.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2756Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Powojenna dokumentacja zniszczeń. Gruzy katedry św. Jana przy ulicy Świętojańskiej. Stare Miasto.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2757Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Warszawa, styczeń 1945. Ruiny zabudowy przy ulicy Sosnowej przy skrzyżowaniu z Sienną i Śliską, ujęcie w kierunku północnym. Po prawej parter kamienicy przy Sosnowej 12, po lewej zniszczona kamienica przy Sosnowej 15 róg Siennej 38. Perspektywę ujęcia zamykają budynki przy Śliskiej 32 (po lewej) i 30 (jasna elewacja).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2758Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Warszawa, 1945. Śródmieście Północne. Ruiny zabudowy przy ulicy Siennej, ujęcie w kierunku wschodnim. Od prawej kolejno domy przy Siennej 29, 27, 25, 23, 21, 19 i dalsze.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2759Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Dokumentacja zniszczeń w Śródmieściu Północnym - ruiny zabudowy przy ul. Śliskiej. Ujęcie spod kamienicy Śliska 21 w kierunku wschodnim. Perspektywę ulicy zamyka ruina domu Wielka 18 (drugi budynek od prawej)
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2760Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Dokumentacja zniszczeń w Śródmieściu Północnym - ruiny zabudowy przy ul. Śliskiej. Ujęcie spod kamienicy Śliska 21 w kierunku zachodnim. W głębi ulicy widoczny budynek Śliska 30 (z jasną elewacją i balkonem)
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2761Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Warszawa, styczeń 1945. Widok z czwartego piętra budynku przy ulicy Kopernika 28 w kierunku południowo-zachodnim. Na pierwszym planie od prawej ruiny domów: Kopernika 31, Kopernika 29, Kopernika 27 (w lewym dolnym rogu) i Kopernika 25 (z dachem z lukarnami). W tle ruiny zabudowy w rejonie Nowego Światu i Szpitalnej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2762Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Dokumentacja zniszczeń - widok z dachu budynku Kopernika 28 w kierunku zachodnim. Powiśle. Na pierwszym planie po prawej fragment zniszczonej kamienicy Kopernika 33, za nią w tle gmach Prudentialu i zabudowa przy pl. Napoleona i ul. Szpitalnej. Śródmieście.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2763Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Warszawa, powojenna dokumentacja zniszczeń. Widok w kierunku zachodnim na ruiny Śródmieścia z budynku w rejonie ulicy Kopernika.W głębi od prawej: wieża kościoła Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, Prudential oraz zachodnia pierzeja domów przy placu Napoleona i Szpitalnej. Śródmieście Północne.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2764Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Powojenna dokumentacja zniszczeń. Zniszczony gmach Poczty Głównej. Ujęcie od ulicy Wareckiej w kierunku wschodnim. Śródmieście Północne.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2765Data wykonania: 19-21 stycznia 1945Autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman Źródło: MPW
Eugeniusz Haneman urodził się 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. Przed wojną ukończył Liceum Fotograficzne przy ulicy Konwiktorskiej w Warszawie, gdzie był uczniem m.in. wybitnego fotografa Mariana Dederki. W czasie okupacji pracował jako fotograf portrecista w zakładach „Portret przy kawie” przy ul. Foksal oraz „Van Dyck” w alejach Jerozolimskich. Wybuch Powstania zaskoczył go na Powiślu. Udało mu się skontaktować z Delegaturą Rządu, przez którą trafił do Kazimiera Gregera, właściciela zakładu i sklepu fotograficznego „Foto-Greger” przy Nowym Świecie 38, który wyposażył go w materiały fotograficzne i wypożyczył małoobrazkowy aparat fotograficzny Baldina. Współpracował z Prasowym Sprawozdawcą Wojennym (PSW) Sylwestrem Braunem „Krisem”, który dysponował własnym laboratorium. Po upadku Powstania, przez obóz przejściowy w Pruszkowie, trafił do Krakowa. Tam przypadkiem spotkał Kazimierz Gregera i zwrócił mu pożyczony w czasie Powstania aparat. Po wojnie rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, ale został oddelegowany do Krakowa jako operator-korespondent Polskiej Kroniki Filmowej. W 1946 r. wrócił do Łodzi, gdzie wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych. Nadal fotografował, w roku 1947 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1949-1953 pracował jako operator w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Od 1953 do 2005 r. wykładał fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Był laureatem wielu nagród za osiągnięcia fotograficzne. Mieszkał w Łodzi. Zmarł 15 stycznia 2014 r. w Borzęcinie Dużym pod Warszawą.
Prezentowana grupa fotografii składa się z dwóch serii: zdjęć wykonanych podczas Powstania oraz powojennych, ze stycznia i maja 1945 r. Pierwsza z nich, wykonana w Śródmieściu Północnym, Południowym i na Powiślu, upamiętnia m.in. zdobycie kościoła p.w. św. Krzyża 23 sierpnia. Na niektórych zdjęciach pojawia się PSW Sylwester Braun „Kris”, któremu często towarzyszył podczas fotograficznych wypadów. Druga grupa zdjęć przedstawia zniszczone i opustoszałe miasto. Zachowało się również kilka fotografii warszawskiego getta, wykonanych w czasie okupacji, z okna jadącego tramwaju. Zdjęcia te ocalały wraz z 15 rolkami negatywów, zakopanymi w piwnicy warszawskiego domu. Druga paczka z filmami, zabezpieczona i ukryta w podobny sposób, zaginęła. Aparat fotograficzny Baldina, którym posługiwał się Haneman był łatwy w przenoszeniu w kieszeni – mały, ze składanym miechowo obiektywem, niestety bez wymiennej optyki, co znacznie ograniczało możliwości pracy fotograficznej, szczególnie w zmiennych warunkach świetlnych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie