Cykl wydarzeń (warsztatów i rozmów) on-line „Zdrowie płynące z tradycji” dotyczył będzie historii kuchni polskiej i tradycji kulinarnej. Spotkania będą miały formę filmów publikowanych na kanale YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego.
Widzowie materiałów zdobędą wiedzę na temat historii spożywanych dań przez ludność okupowanej Polski, w okresie PRL-u, a także dowiedzą się, jaki wpływ miała tradycja z okresu XVII i XVIII wieku na teraźniejszą kuchnię polską. Pokażemy, że tradycja kulinarna powstała ze zwyczajów, lokalnej historii oraz wpływów z sąsiednich kultur. Do projektu zaprosiliśmy wybitnych szefów kuchni, ekspertów i znawców historii kuchni polskiej, a cały cykl prowadzić będzie Barbara Starecka - dziennikarka kulinarna. W ramach projektu „Zdrowie płynące z tradycji” przygotowaliśmy cykl „Nakarmiona Starecka głodna wiedzy”, w którym Basia Starecka z zaproszonymi gośćmi rozmawia o tym, jak radzono sobie w czasach kryzysu. Oprócz opowieści, odtwarzamy receptury z dawnych latach i przygotowujemy potrawy inspirowane PRL-em, czasami okupacji, a nawet kuchnią Króla Jana III Sobieskiego. Nauczymy się przyrządzać zakwas na chleb, przyrządzimy kotlety z dodatkiem siekanej pokrzywy oraz dowiemy się, co jadał na deser na królewskim dworze Jan III Sobieski.
Przyjrzymy się także pożywieniu w czasach okupacji na wsi oraz w Warszawie. Do cyklu „Kuchnia przed pokojem” zaprosiliśmy Natalię Załęską-Pyć, zielarkę z Warmii, która przygotuje m.in. zupę z kminku z nasionami gorczycy, budyń z kapusty z dodatkiem chwastów oraz kawę z korzenia mniszka.
Zaprosimy również Państwa na wirtualny spacer śladami przedwojennych warszawskich kawiarni, który poprowadzi Adrian Sobieszczański.
Wszystkie materiały publikowane będą we wtorki i soboty na kanale YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do śledzenia, słuchania, korzystania i wspólnego, razem z nami, gotowania!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Basia Starecka - jedna z najbardziej opiniotwórczych obserwatorek polskiej sceny kulinarnej. Od 2011 r. prowadzi blog i inne kanały komunikacji z czytelnikami w sieci jako Nakarmiona Starecka. Jej teksty poświęcone krajowej i światowej gastronomii, autorskie przepisy i reportaże kulinarne regularnie ukazywały się na łamach Wysokich Obcasów, Vogue.pl, Twojego Stylu, National Geographic Traveler oraz Gazety Wyborczej.
ODCINEK Z PAWŁEM OCHMANEM
„Zdrowie płynące z tradycji” to cykl warsztatów kulinarnych i spotkań on-line opowiadający o historii i tradycjach kuchni polskiej. Odkryjemy receptury z dawnych lat i dowiemy się, jak nasi dziadkowie radzili sobie w trudnych czasach społeczno-gospodarczych. Pokażemy, że tradycja kulinarna powstała ze zwyczajów, lokalnej historii oraz wpływów z sąsiednich kultur. Rozmowy z wybitnymi szefami kuchni i ekspertami kulinarnymi, poprowadzi Basia Starecka, dziennikarka kulinarna. Warsztaty kulinarne, jak i wirtualny spacer po przedwojennych kawiarniach w Warszawie, na które serdecznie Państwa zapraszamy, publikowane będą na kanale YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pierwszym gościem serii „Nakarmiona Starecka głodna wiedzy” będzie Paweł Ochman, autor bloga @Weganon. Specjalista od regionalnej, polskiej kuchni, autor książek kucharskich o tematyce roślinnej, weganin. Paweł pokaże i przygotuje tradycyjną potrawę, która w jego rodzinnym domu, znana i przygotowana jest od wielu pokoleń. Będą to kotlety z ziemniaków, fasoli i… pokrzywy z autorskiego przepisu jego babci Janiny.
W pierwszym odcinku cyklu „Nakarmiona Starecka głodna wiedzy” opowiemy o kryzysie w kuchni w czasach dwudziestolecia międzywojennego i okresie okupacji. Zależy nam na tym, abyśmy wyobrazili sobie, jak wyglądał krajobraz kulinarny po I wojnie światowej w Polsce. Przyjrzymy się ziołom i dzikim roślinom, które były popularne w kuchni w tamtym okresie.
Odcinek dostępny będzie na kanale YouTube 28 września o godzinie 18:00.
Mamy nadzieję, że polubicie pokrzywę po zrobieniu kotletów babci Pawła!
ODCINEK Z ELIZĄ MÓRAWSKĄ-KMITĄ
Gościem kolejnego spotkania w cyklu „Nakarmiona Starecka głodna wiedzy” będzie Eliza Mórawska-Kmita. Autorka pięciu książek kulinarnych, prowadząca bloga @WhitePlate. Cudotwórczyni i pasjonatka chleba. Z wykształcenia dziennikarka.
Ostatnia książka Elizy „Chleb i okruszki” jest pełen przepisów na różnego rodzaju chleb, drożdżowy, jak i ten na zakwasie. Podczas spotkania poznamy historię pieczenia chleba przez prababcię Elizy, jak również dowiemy się, jakie dodatki do chleba były popularne w tamtym okresie. Podczas spotkania Eliza pokaże, jak przygotować zakwas i opowie, jak o niego dbać i jak go „dokarmiać”.
Zapraszamy na opowieść o chlebie pełną wspomnień, smaków i zapachów!
Odcinek dostępny będzie na kanale YouTube 2 października o godzinie 18:00.
ODCINEK Z MACIEJEM NOWICKIM
Za każdą potrawą czai się jakaś opowieść – wielkich odkryć, podróży, a często wojen i kryzysów. O dotarciu do źródła tej wiedzy i zrozumieniu, co tak naprawdę mamy na talerzu porozmawia Basia Starecka z Maciejem Nowickim. Wybitny szef kuchni i rekonstruktor kulinarny, na co dzień związany z Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, zaprezentuje danie podawane w XVII wieku, spożywane często na deser. Będzie to kasza zapalana z dodatkiem rabarbaru, wędzonych śliwek na bazie soku z wiśni.
Odcinek dostępny będzie na kanale YouTube 5 października o godzinie 18:00.
„KAWIARNIE PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY” – WIRTUALNY SPACER Z ADRIANEM SOBIESZCZAŃSKIM
Warszawa, jakiej już nie ma. Adrian Sobieszczański, historyk i licencjonowany przewodnik warszawski zabierze nas na wirtualny spacer śladami przedwojennych kawiarni i restauracji. Adrian opowie o słynnej Małej Ziemiańskiej przy ulicy Mazowieckiej i najsłynniejszych deserach, które właśnie tam serwowano. Nie zabraknie także opowieści o słynnym dancingu z obrotowym parkietem, jak również historii lokalu, gdzie serwowano najlepsze, warszawskie flaki.
Odcinek dostępny będzie na kanale YouTube 9 października o godzinie 18:00.
ODCINKI Z AGATĄ WOJDĄ
Okres PRL-u przede wszystkim kojarzy się nam z brakiem, z jedzeniem na kartki, z pustymi półkami w sklepach. O wpływie epoki na dzisiejszą gastronomię, o sezonowości i lokalnych produktach w czasach PRL-u porozmawiamy z Agatą Wojdą, wybitną szefową kuchni, która zdobyła czterokrotnie wyróżnienie Bib Gourmand przewodnika Michelin. W polskiej edycji przewodnika kulinarnego Gault & Millau uznano ją za najlepszą kobietę szefa w Polsce.
Kuchnia w okresie PRL-u opierała się na prostych i tanich produktach. Podczas warsztatów kulinarnych on-line wspólnie z Agatą, przygotujemy fasolkę prawie po bretońsku i śledzia po japońsku.
Jeden z odcinków dostępny będzie na kanale YouTube 12 października o godzinie 18:00, a drugi będzie do obejrzenia 16 października o godzinie 18:00.
KUCHNIA PRZED POKOJEM - OKUPACJA NA POLSKIEJ WSI / OKUPACJA W WARSZAWIE
Autorski cykl zielarki i pasjonatki dzikich kwiatów, Natalii Załęskiej-Pyć, zwanej również Płonką, opowiada o trudnych czasach, jakim jest okupacja. Płonka zabiera nas do ogrodu na Warmię, gdzie zaprezentuje dania, które nasze babcie i dziadkowie spożywali w czasach okupacji na polskich wsiach, ale również w Warszawie. Były to sycące i pożywne posiłki z dodatkiem wszędobylskich, dzikich roślin. Natalia pokaże, jak przygotować m.in. zupę z kapusty z kluskami z denka z chwastami, kawę z korzenia mniszka, czy napitek ze skórek jabłkowych.
Jeden z odcinków dostępny będzie na kanale YouTube 19 października o godzinie 18:00, a drugi będzie do obejrzenia 23 października o godzinie 18:00.