X edycja Pokoju na lato! Zielona skarpa przy Towarowej znów tętni życiem

Pokój na lato

W tym roku spotykamy się w Pokoju na lato po raz dziesiąty i razem z wami chcemy świętować nasz jubileusz. Jak co roku otworzymy najlepszy Pokój w mieście – stały element wolskiego krajobrazu, przystań mądrej rozrywki, zieleni i pysznych lemoniad.

Czekamy na beztroskę lata, a jednocześnie na ramieniu uparcie siedzi nam jakiś chochlik – czujemy, że „świat wyszedł z formy” i dlatego tegoroczny sezon budujemy pod wspólnym hasłem POKÓJ NA CZAS NIEPOKOJU.

Razem chcemy może nie tyle „wrócić świat do normy”, ile zastanowić się, jak możemy sobie z tym niepokojem przetrąconego świata poradzić.

W Pokoju na lato chcemy rozmawiać z wami o tym, co zaprząta nam głowy: o niepewności jutra i tym, że nigdy już nie będzie takiego lata (i takiego świata, jaki znamy); o mitach, w które uwierzyliśmy tak mocno, że rzadko poddajemy je refleksji; o technologiach, które zjadają coraz większe kawałki naszego życiowego tortu; o uczuciach i ubieraniu ich w słowa, czy wreszcie o przeżywaniu życia po prostu z jego najprostszymi przyjemnościami.

Zaprosimy was na kilka cykli inspirujących spotkań, na warsztaty, ćwiczenia, koncerty i spacery. To będzie sezon tak cudny, jak wszystkie sezony Pokoju na lato – tylko jeszcze lepszy.

Na Wielkim Otwarciu Pokoju na lato w Noc Muzeów, 18 maja 2024, o godz. 21.30 usłyszymy MIKROMUSIC, gościnnie Julia Pietrucha i Miuosh.

Koncert otwierający nasz tegoroczny sezon będzie miał podwójny jubileusz: 10-lecie działalności Pokoju na lato i 20-lecie obecności zespołu na muzycznej scenie. Z tej okazji artyści postanowili zaprosić do udziału gości specjalnych: Julię Pietruchę oraz Miuosha, z którymi wykonają swoje piosenki w nowych aranżacjach. Dodatkowo nasza publiczność będzie miała możliwość usłyszeć przedpremierowo utwory z najnowszej płyty, której premiera zaplanowana jest na jesień 2024 r.

*Udział w koncercie jest jednoznaczny z akceptacją jego  REGULAMINU

Dodatkowo na Wielkim Otwarciu Pokoju na lato od godz. 19.30 będzie czekać na was Zuza Tokarska z OdPodszewki (IG: @odpodszewki) – ilustratorka i autorka, miłośniczka nadawania przedmiotom drugiego życia, która razem z mamą szyje ubrania i drobne przedmioty ze starych bajkowych pościeli, a na starej ceramice i tkaninach zadrukowuje swoje ilustracje. Specjalnie dla nas przygotowała stanowisko sitodruku i zmywalnych tatuaży z zaprojektowanym przez siebie gołębiem na jubileusz Pokoju na lato. Będzie można go nadrukować na dowolnej tkaninie.

Przyjść można z własną tkaniną – zalecana jest jasna bawełna. Śliskie poliestrowe i ciemne rzeczy się nie sprawdzą. UWAGA! Sitodruk musi chwilę wyschnąć, więc nie polecamy spontanicznych decyzji i zadrukowywania ubrań, w których się przyszło.

Na naszej skarpie wystąpią w tym sezonie także: MIĘTHA, FRANK LEEN, RUBENS, DARIA SE ŚLĄSKA.

Pokój na lato w tym sezonie to przede wszystkim zaopatrujące nas w wiedzę i narzędzia spotkania z ekspertami i ekspertkami w przeróżnych dziedzinach. W czasie tegorocznej edycji zaplanowaliśmy wiele tematów, które przedstawiamy poniżej. Wstęp na spotkania jest wolny.

JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE TAKIEGO LATA. Zaprasza Olga Drenda (@ducholozka)

3 spotkania:

  • 26 czerwca – o AI z prof. Moniką Kosterą, Jakubem Szamałkiem
  • 22 sierpnia – o Klimacie – z prof. Ewą Domańską, Katarzyna Jagiełło
  • 29 sierpnia – o Wojnie – z prof. Waldemarem Kuligowskim i Tomaszem Stawiszyńskim

 

Lato 2024. Lemoniady i beztroskie wieczory ze znajomymi. Tylko czasem po karku przejdzie dreszczyk niepokoju, że: „na horyzoncie błyska i słychać szczęk żelaza”, a ja nic. Podczas, gdy „wszyscy coś”: wiedzą, planują, promptują, przygotowują. Temat wojny i pokoju, AI, nowych technologii, zmian klimatycznych, to dzisiaj jedne z „generatorów nieznanego" i naszych niepokojów. Czy da się w ogóle przygotować na czas nie do przewidzenia? Kiedy pojawia się niepokój o przyszłość, pojawia się też czasem fatalizm, który potrafi być uzależniający, a z nim lęk i niepewność.

W rozmowach Olgi Drendy oraz zaproszonych osób wyjdziemy poza tory, po których często toczą się te apokaliptyczne dyskusje. By nie dać się pochłonąć katastroficznym wizjom, na czas niepokoju Pokój stanie się miejscem spotkań z mądrymi ludźmi, którzy dadzą nam wiedzę i narzędzia do tego, by strach przed nieznanym zrozumieć. 

MITY W KTÓRE UWIERZYLIŚMY.  Zaprasza Justyna Dżbik – Kluge (@dzbik_official)

3 spotkania:

  • 2 lipca – WEWNĘTRZNE DZIECKO CZY WEWNĘTRZNY BACHOR z Joanną Flis i Piotrem Mosakiem
  • 9 lipca – FRENEMIES - siostrzeństwo w podcinaniu skrzydeł z Angeliką Kucińską i Harel
  • 16 lipca – SAMOROZWÓJ CZY SAMOZAORANIE z Joanną Gutral i Podcastexem

 

„Nowa lepsza ja", „Odkryj w sobie wewnętrzne dziecko", „Siostrzeństwo górą" , „Twoja przyszłość zależy od Ciebie" – jeśli słysząc lub czytając podobne hasła zaczynasz mieć syndrom #rollingeyes - przyjdź do Pokoju na lato na spotkania z cyklu „Mity, w które uwierzyliśmy".

Czy naprawdę każdy dzień życia zasługuje na praktykę wdzięczności? Czy pseudopsychologiczne i pseudocoachingowe mantry służą naprawdę nam? Czy to nowy pomysł na monetyzację stylu życia, ujęty w aksamitne chomąto, które ochoczo sami i same zakładamy sobie na nasze zmęczone codziennością i rozczarowane wizjami nie tak znowu świetlanej przyszłości, ciała i umysły?

Rób więcej, lepiej, szybciej, dalej! Jestem wystarczająca? A może jednak leniwa? Siostrzeństwo zwycięża? A może kobiety wcale nie potrafią się wspierać? Gdzie leży mityczna strefa komfortu, z której powinniśmy gremialnie wychodzić?

W cyklu „Mity, w które uwierzyliśmy" prowadzonym przez Justynę Dżbik-Kluge poddamy analizie i dyskusji zdania, które czytamy w poradnikach, na social mediach influencerów, w podcastach i poradach przyjaciół_przyjaciółek. Przepuścimy je przez filtry wiedzy i doświadczenia znakomitych gości i gościń ze świata psychologii, biznesu, kultury, a przede wszystkim przez filtr każdego i każdej z was, kto zdecyduje się przyjść i wziąć udział w naszej rozmowie. Bo to, o czym chyba najczęściej zapominamy poddając się chórowi doradców i doradczyń to nasza własna intuicja. Czas ją usłyszeć. 

ŁĄCZĘ WYRAZY… Zaprasza Mateusz Adamczyk (@mateusz_adamczyk)

3 spotkania: 

  • 4 lipca: …złości i lęku z Kamilem Blochem i Miriam Synger
  • 18 lipca: …miłości z Agatą Stolą i Antoniną Kopyt
  • 8 sierpnia: …radości i smutku z Joanną Kołaczkowską i Mają Herman

 

Jak łączy wyrazy Mistrz Mowy Polskiej, Mateusz Adamczyk? Nie będzie to letni kurs języka przypominający jak pisać nie z przymiotnikami. Razem z Mateuszem i zaproszonymi osobami, porozmawiamy bowiem o emocjach i o niełatwej sztuce wyrażania ich właściwymi słowami, bowiem zwrot „Łączę wyrazy…” to tylko pozorne zakończenie wiadomości. W rzeczywistości staje się gotowością do usłyszenia odpowiedzi. To zwrot – koniec, który sięga samego początku, kiedy staramy się nadać naszym emocjom kształt słowa. Jak mówimy o złości, strachu, radości i smutku? Które z nich łatwiej nam wyrazić, a które przykrywa wstyd? Jak okazujemy miłość? Do świata, zwierząt i nas samych.

„DOKĄD TAK BIEGNIE, CZY NIE JEST ZMĘCZONA?”

3 spotkania:

  • 25 czerwca – z dr Aleksandra Piętą
  • 23 lipca – z Karoliną Korwin Piotrowską
  • 27 sierpnia – Martą Niedźwiecką

 

Cykl realizowany we współpracy z wydawnictwem W.A.B.

Ten wers – pytanie z „Portretu kobiecego” Wisławy Szymborskiej jest mottem wyjątkowego cyklu spotkań zainicjowanego w 2022 roku. W letnie wieczory o godzinie 18.30 zapraszamy na naszą zieloną scenę autorki, które opowiedzą dziennikarce i pisarce Justynie Dżbik-Kluge, dokąd tak biegną w 2024 roku, czy nie są zmęczone i jakie tematy są dla nich ważne. Chodźcie posłuchać i  pogadać o poszukiwaniu własnej drogi i radzeniu sobie w trudnych życiowych sytuacjach.

Aj, to AI! zapraszają Techstorie (@techstorie_podcast)

3 spotkania:

  • 20 czerwca: Z czym się je AI – z prof. Olą Przegalińską
  • 24 lipca: Work-AI-tion, czyli praca a AI – z dr Justyną Kopczyńską
  • 28 sierpnia: Czy sieć chce nas zjeść, czyli jak oswoić strach przed AI – z Jowitą Michalską, dr Dotą Szymborską

 

Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska – prowadzące podcast Techstorie – w Pokoju na lato będą w tym sezonie rozbrajać niepokoje związane z nowymi technologiami. Na pokojowych spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i gościniami porozmawiamy o różnych aspektach nowych technologii i strachach z nimi związanych.

Zastanowimy się, z czym się je AI i jak sprawić, żeby chat GPT jadł nam z ręki. Porozmawiamy o tym, czy sztuczna inteligencja będzie naszym zbawieniem, które pozwoli pracować bardziej efektywnie, czy może przekleństwem, które zabierze nam pracę? Prześledzimy kierunki rozwoju technologii i sprawdzimy, co oznaczają one dla zwykłego człowieka. Sprawdzimy, czy sieć jest niebezpieczna, i czy wszyscy cały czas wykradają nasze dane.

KUCHNIA OD KUCHNI. Zaprasza Natalia Mętrak-Ruda (@przeszloscodkuchni)

3 spotkania: 

  • 5 lipca: Schabowy, czyli opowieść o kuchni (nie)polskiej – z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, Maciejem Nowickim
  • 19 lipca: Make less and zero waste great again – z Dominiką Wójciak i Jagną Niedzielską
  • 9 sierpnia: Włochy czy Wietnam, czyli kulinarne starcie ulubionych smaków Polaków – z Alessią di Donato i Ngoc Diep Hoang

 

W tym sezonie wracamy ze spotkaniami wokół kulinariów! Natalia Metrak-Ruda, kulturoznawczymi i autorka książki o historii wegetarianizmu, a przede wszystkim prowadząca profil i bloga Przeszłość od Kuchni, rozmawia z zaproszonymi gośćmi i gościniami o jedzeniu.

Na trzech spotkaniach poruszmy tematy związane z kuchnią polską – tą historyczną i tą stereotypowo uznawaną za polską; porozmawiamy o zdrowym gotowaniu w nurcie less i zero waste, czyli zwracaniu uwagi na składniki lokalne, sezonowe i świeże; wreszcie porozmawiamy o łączeniu kultur kulinarnych i tradycjach polskich i zagranicznych łączących ludzi przy stole – bo jedzenie to jedna z najbardziej demokratycznych przyjemności i esencja życia.

MUSICAL IMPROWIZOWANY

4 spektakle po spotkaniach: 25.06, 16.07, 8.08, 28.08

Musical Improwizowany to wydarzenie muzyczne w formie recitalu, podczas którego usłyszycie improwizowane piosenki, zainspirowane Waszymi historiami, problemami czy marzeniami. Sprawami poważnymi jak i zupełnie błahymi. Wyjątkowe utwory powstaną dzięki wam, tylko dla was i nie powtórzą się już nigdy więcej. Wystarczy kilka słów lub zdań – a my przerobimy je na gotowe przeboje z muzyką, melodią i tekstem powstającym na waszych oczach (i uszach!). Dla wytchnienia piosenki będą przeplatane scenami i krótkimi grami improwizowanymi również angażującymi widzów poprzez ich inspiracje i nie tylko.

Musical Improwizowany to grupa improwizatorów, grających regularnie od 2015 roku w warszawskim Klubie Komediowym. Na co dzień, poza improwizacją, zajmują się szeroko pojętą komedią – stand-upem, skeczami, a także aktorstwem, lektorstwem, scenopisarstwem i wieloma innymi. 

Ponadto w tym sezonie, jak co lato, będą warsztaty, spacery, zajęcia jogi i wiele innych atrakcji. Po więcej informacji zapraszamy na naszym Facebooku! 

Zobacz także

Nasz newsletter