Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na nowy cykl HISTORIA ALTERNATYWNA , czyli cykl dyskusji i spotkań z wybitnymi pisarzami, historykami, popularyzatorami nauki oraz znawcami popkultury, poświęcony tworzeniu i analizie alternatywnych wersji dziejów.
ALTERNATYWY NA PLANSZY: CZY GRY WOJENNE ODTWARZAJĄ REALNĄ PRZESZŁOŚĆ?
Jak twórcy przenoszą historię na planszę? Co to są gry cywilizacyjne, gry wojenne i bitewne, historyczne eurogry? Od jakich gier tego rodzaju powinien zacząć początkujący gracz? Które okresy historii są najpopularniejsze wśród graczy? Czy w ogóle da się przenieść realne pole walki na grę planszową? Jak twórcy symulują realne pole walki, formacje wojskowe, dowódców? Czy wojenne gry planszowe to tylko specyficzna rozgrywka czy można też z nich uczyć się historii i ją analizować? Czy odtwarzanie krwawych zmagań jest etyczne?
Goście:
Ignacy Trzewiczek - polski twórca, wydawca i popularyzator gier RPG, karcianych i planszowych. Właściciel przedsiębiorstwa Portal Games. Pisał artykuły i przygody do gier fabularnych, jest także twórcą wielu nagradzanych gier (m.in „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”, „Osadnicy: Narodziny Imperium”, „51. Stan”). Organizator konwentów. W serwisie YouTube współtworzy „Kanał Fantastyczny”, na którym prowadzi m.in. vlog poświęcony grom wojennym.
Krzysztof Dytczak - związany z organami wymiaru sprawiedliwości w zakresie zagadnień polityki społecznej, resocjalizacji, kryminologii i interwencji kryzysowej. Autor gier planszowych z zakresu historii wojskowości (m. in. „Time of Wars 1590-1660”, „Race to Berlin 1945”, „Beresteczko 1651”). Animator kultury popularyzujący gry planszowe jako wielowymiarowe narzędzia reintegracji społecznej i edukacji. Organizator wydarzeń i imprez związanych z promocją gier. Założyciel stowarzyszenia „Instytut Gier Smolna”.
𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 11 czerwca 𝟐𝟎𝟐𝟒, 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟖.𝟎𝟎, 𝐰 𝐀𝐮𝐝𝐲𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐦 𝐉𝐚𝐧𝐚 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤𝐚-𝐉𝐞𝐳𝐢𝐨𝐫𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨. 𝐖𝐬𝐭𝐞̨𝐩 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐲.
________________________________________________________
𝐇𝐈𝐒𝐓𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑𝐍𝐀𝐓𝐘𝐖𝐍𝐀 to organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego cykl dyskusji i spotkań z wybitnymi pisarzami, historykami, popularyzatorami nauki oraz znawcami popkultury, poświęcony tworzeniu i analizie alternatywnych wersji dziejów. Jak wyglądałby świat, gdyby okręty Kolumba zatonęły podczas pierwszego rejsu do Ameryki? Czy doszłoby do rozbiorów Polski, gdyby Zygmunt August miał potomka i dynastia Jagiellonów rządziła Rzeczpospolitą przez kolejne 100 lat? Co by było, gdyby Konrad Mazowiecki nie podjął decyzji o sprowadzeniu Krzyżaków? Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo i co by z tego wyniknęło dla Europy? Co mogłoby się stać z Warszawą i jej mieszkańcami, gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło? Czy Rzymianie mogli zbudować maszyny parowe i jakie by to miało konsekwencje dla ich imperium? To tylko przykłady różnych ścieżek, którymi możemy podążyć.
Podczas spotkań porozmawiamy z wyjątkowymi gośćmi o historii i przydatności w pracy historyka rozważań dotyczących alternatywnych wersji dziejów, nie zabraknie także rozmów o tworzeniu literatury i gier zakładających odmienny bieg historii. Rozmówcy wskażą ograniczenia takich alternatywnych wersji związane z poziomem techniki, kultury, obyczajów, organizacji czy gospodarki danego społeczeństwa. Zastanowią się, jakie ciekawe zmiany w dziejach byłyby możliwe i czy istniały punkty zwrotne – momenty, w których bieg historii zależał tylko od jednej decyzji lub konkretnego wydarzenia. Rozważą, czy losy ludzkości i naszego kraju zależne były od przypadku, decyzji wybitnych osobowości czy też raczej od procesów społecznych.
Na dyskusje z udziałem gości i publiczności zapraszamy od marca do czerwca w jeden wtorek w miesiącu. Spotkania odbywać się będą w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
Rozmowy poprowadzi Tomasz Kołodziejczak – pisarz (m.in. cykle „Ostatnia Rzeczpospolita”, „Dominium Solarne”), publicysta, wydawca, współzałożyciel „Kanału Fantastycznego” na YouTubie.