Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców...

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Pomysł na tego typu interaktywną akcję muzyczną jest odpowiedzią na przesycenie świąt narodowych oficjalnymi, sztywnymi obchodami oraz widocznym zainteresowaniem piosenką powstańczą i szeroko rozumianym „repertuarem warszawskim” wśród mieszkańców stolicy, które przejawia się m.in. dużą liczbą sprzedanych egzemplarzy publikacji „Mój śpiewnik powstańczy” oraz „Śpiewnik dawnej Warszawy”.

Wydarzenie co roku ma miejsce 1 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gromadzi rodziny z dziećmi, studentów, starszych mieszkańców stolicy oraz wszystkich, zainteresowanych historią Warszawy, którzy, dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze. Gośćmi szczególnie ważnymi są sami Powstańcy, którzy siedząc przy scenie nadają ton chórowi stworzonemu przez warszawiaków.

W tym roku ciesząca się ogromnym zainteresowaniem (w pierwszych latach gromadziła już tysiące ludzi, ostatnia zebrała ponad 34 000 uczestników) akcja odbędzie się już po raz dziewiąty.

Akcja „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” jest skierowana do różnych grup. Wypełnia lukę, która jest widoczna na płaszczyźnie integracji nie tylko pokoleń, ale i tych, którzy nie poczuwają się do bycia warszawiakami, którzy niedawno przyjechali do Warszawy. Spotkania na placu Piłsudskiego – pełne prostoty, spontaniczności i świeżości – są okazją do ich spotkania. W ten sposób Muzeum stara się przyczynić do współtworzenia tożsamości „Warszawiaka”, stworzyć przestrzeń integracji pokoleń oraz zainteresować odbiorców edukacją muzyczną i historią, które pomogą im zrozumieć swoją stolicę.

Widoczne zainteresowanie tegoroczną oraz poprzednimi edycjami akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” świadczy o tym, że spotkania te stały się już warszawską tradycją. Teksty piosenek takich jak bojowe „Warszawskie dzieci”, sympatyczna „Sanitariuszka Małgorzatka”, czy wzruszająca „Warszawo ma” rokrocznie są wyśpiewywane przez tysiące zgromadzonych na placu mieszkańców stolicy oraz przyjezdnych spoza Warszawy, którzy w aktywny sposób chcą uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na akcję „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” specjalnie przygotowywane są śpiewniki, zawierające repertuar powstańczy. Śpiewniki i telebimy wyświetlające teksty (rozstawione po obu stronach sceny) ułatwią zebranym wspólne śpiewanie.

Artyści występujący na placu Piłsudskiego
Wokale Solowe:
Weronika Grozdew-Kołacińska – muzyk i dr etnomuzykologii. Urodzona w 1975 roku w Białymstoku. Absolwentka Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od kilku lat łączy działalność artystyczną z aktywnością naukową. Ma na koncie liczne koncerty i występy na prestiżowych festiwalach muzyki folkowej, dawnej, jazzowej – m.in.: festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja, Mikołajki Folkowe, Tanz und Folk Fest w Rudolstadt (Niemcy), festiwal Europejskiej Unii Radiowej (EBU) w Förde (Norwegia), festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku, BachFestival w Świdnicy, Jazzwerkruhr w Bochum (Niemcy), Olinkan (Meksyk), etc. Współpracuje z uznanymi i wielokrotnie nagradzanymi zespołami folkowymi i alternatywnymi. Z zespołami Swoją Drogą i Village Kollektiv nagrała płyty nominowane do nagrody Fryderyk 2007. Była wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, obecnie związana z Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Współpracowała z Instytutem Sztuki PAN (Archiwum Fonograficzne), Radiowym Centrum Kultury Ludowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy. Zwycięzca oraz zdobywca nagrody publiczności SHURE MONTREUX JAZZ VOICE COMPETITION 2013. Laureat nagrody dla Największej Indywidualności Konkursu "Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa 2010", Grand Prix w konkursie „Jazz Voices 2011” (Litwa), I miejsca w konkursie "Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu" (2007r.). Wydał płytę „We'll Be Together Again”. Jest wykładowcą Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje także z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia”. Jego muzyczna droga rozpoczęła się od nauki gry na fortepianie i wiolonczeli. Później nadeszła fascynacja jazzem i muzyką wokalną. To ona skłoniła go do podjęcia studiów w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył z wyróżnieniem.

Piotr Pieron (bas) - Śpiewak, kameralista, chórmistrz. Jako solista występował m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Wrocławskiej w ramach Wratislavia Cantans, Filharmonii Narodowej w IX symfonii Beethovena na zakończenie sezonu oraz na scenach w Hiszpanii i Japonii. Zapraszany przez Marca Minkowskiego do współpracy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Założyciel pierwszego w Polsce zespołu wokalnego muzyki współczesnej proMODERN. Ceniony kameralista, współpracujący z ensemblami muzyki dawnej oraz jazzowej. Solista Warszawskiej Opery Kameralnej.

Rafał Grozdew absolwent studiów wokalno-aktorskich pod kierunkiem prof. Wiesławy Maliszewskiej na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz Wydziału Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę wokalną rozpoczął w wieku piętnastu lat koncertując z Chórem Violetty Bieleckiej (m. in.: w Filharmonii Berlińskiej). Jest laureatem konkursu „Polskiej Muzyki Wokalnej”. Brał także udział w „Koncercie Młodych Talentów” w Helu. Występował na deskach teatrów europejskich (m. in.: Stadttheater, Kurtheater Baden, Stadt Theater, Theater Winterthur, Theatre Vevey w Szwajcarii, Theatre d’Esch w Luxemburgu, Spiel und Worms oraz Neues Theater w Niemczech, Kultur Center, Hering Theater, Musikteatert Vejle, Albertslund Musik Teatert w Danii, a także w Polsce (Państwowa Opera Bałtycka, Teatr Narodowy w Warszawie) oraz w Filharmoniach: Bałtyckiej, Szczecińskiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Białostockiej, Łomżyńskiej, Słupskiej. Brał udział w spektaklu muzycznym zorganizowanym z okazji 99-lecia Teatru Polskiego w Warszawie. Śpiewał na festiwalach: „Musica Sacra” w Gdyni, „Moniuszkowski Festiwal Podlasia” w Białymstoku, „Letni Fetiwal Nowego Miasta” w Warszawie, „Fryderyk Chopin na Uniwersytecie Warszawskim” oraz „Cantemus Omnes”. Współpracując z fundacją Collegium Musicum Uniwerytetu Warszawskiego zaprezentował projekty m.in. „Pieśni dla dwojga”, „Pieśni Kurpiowskie” K. Szymanowskiego oraz projekt operowy w ramach festiwalu „Dramma per musica”. Występował w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas gali rozdania nagród „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Ma w swoim dorobku wiele koncertów oratoryjnych i kantatowych pod batutą Eckarta Manke, Janusza Przybylskiego, Jacka Rogali, Ewy Strusińskiej, Pawła Kosa-Nowickiego, Andrzeja Borzyma. Współpracuje zarówno z zespołami muzyki dawnej (Sine Nomine, Ars Nova, Sabionetta) jak i z muzykami alternatywnych grup muzycznych (Swoją Drogą, Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Do Szymanowskiego, DesOrient, Varsovia Manta) – tworząc projekty łączące brzmienia klasyczne z etnicznymi. Płyta „Etnofonie Kurpiowskie. Tribute to Szymanowski” z jego udziałem została nominowana do prestiżowej nagrody środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej” jako „Wydarzenie Roku”. Jest jednym z najmłodszych jurorów w Europie na konkursach wokalnych (m. in.: Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w Niemczech).

Dyrygent Andrzej Borzym junior (1979) – dyrygent, kompozytor i aranżer. Studiował na AMFC (Akademia Muzyczna/Warszawski Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina) kompozycję, uzyskał dyplom z dyrygentury symfonicznej, ma za sobą współpracę z macierzystą uczelnią, szeregiem warszawskich chórów, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim, orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Kierownik kwartetu wokalnego - zespołu muzyki dawnej Tempus. Drugi dyrygent COLLEGIUM MUSICUM UW; kierownik chóru „Sinfonietta” Warszawskiej Opery Kameralnej.

Sekstet proMODERN jest jedynym w Polsce zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Wypełnia lukę na polskim rynku muzycznym. W jego skład wchodzą wybitni śpiewacy-soliści, gruntownie wykształceni muzycy. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, stając się dla nich inspiracją. Koncertuje dla wielu krajowych instytucji, prezentując atrakcyjne programy i udowadniając, że muzyka współczesna może być przede wszystkim piękna i przyjemna do słuchania. Repertuar grupy obejmuje dzieła muzyki klasycznej ostatniego półwiecza i najnowsze kompozycje pisane dla zespołu. Zdobywca 2 nagród Fryderyk 2015 za swój debiutancki album "Where are you. Pieces from Warsaw".

Kierownik muzyczny
Weronika Grozdew-Kołacińska

ORKIESTRA WARSZAWY
Soliści
Weronika Grozdew-Kołacińska
Rafał Grozdew
Wojciech Myrczek
Piotr Pieron

Instrumentaliści
Tadeusz Czechak (banjo)
Maciej Kierzkowski (gitara)
Robert Lipka (akordeon)
Damian Marat (trąbka)
Marta Maślanka (cymbały, werbel)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)
Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce)
Maciej Chwała (fortepian)

Sekstet wokalny proMODERN

Dyrygent
Andrzej Borzym Junior

Chór Warszawiaków
Agata Adamczuk, Anastazja Andrasiak, Katarzyna Anusz, Barbara Balicka, Aneta Bernakiewicz, Tycjan Bielecki, Elżbieta Borkiewicz, Marcin Durjasz, Edyta Dźwilewska, Małgorzata Gerne-Rudnicka, Małgorzata Gęsek, Wiktoria Głodowska, Danuta Grochala, Andrzej Gruba, Barbara Grudzień,
Iwona Gutowska, Marta Gutowska, Renata Herc, Katarzyna Jasińska-Zdun, Ewa Kamińska, Mirosław Karalus, Ewa Kasińska, Monika Kozdrój-Marcinkowska, Mateusz Król, Maria Kubacka, Wojciech „Jastrzębiec“ Kuczkowski, Klaudia Lewandowska, Krystyna Lonser, Adriana Lubiejewska, Włodzimierz Markowski, Natalia Michalska, Jan Mieczkowski, Piotr Mikołajewski, Małgorzata Najgebauer, Jolanta Nicałek, Olga Niemyska, Maciej Piotrowski, Grzegorz Porowski, Paulina Przybylska, Magdalena Rosińska, Ewa Smolińska-Hatalska, Barbara Strzemieczna,
Marta Szafranko, Robert Tajsiak, Marta Tomasik, Barbara Urban, Marek Warszawski, Barbara Wasilewska, Małgorzata Wilant, Patrycja Wojciechowska, Zofia Wojciechowska, Agata Wojtasik, Katarzyna Wojtasik, Paweł Zdun, Jacek Zieliński, Agnieszka Zuzga, Aleksandra Żółtowska

 

Zobacz także

Nasz newsletter