Pamięć i analiza przeszłości powinny należeć do podstawowych funkcji każdego społeczeństwa i narodu. Niezależnie od okoliczności społecznych, gospodarczych czy politycznych...
Pamięć i analiza przeszłości powinny należeć do podstawowych funkcji każdego społeczeństwa i narodu. Niezależnie od okoliczności społecznych, gospodarczych czy politycznych sfera ta niemal od zawsze nie była przynależna tylko zawodowym historykom. Pytanie o historię łączy się z zagadnieniem tzw. polityki historycznej. Czy chcemy tego czy nie obraz dziejów, wizja przeszłości od zawsze stanowiły ważny element polityki. Mówiąc potocznie historia zawsze komuś lub czemuś służyła, do czegoś była potrzebna. Czym w takim razie w polskim wydaniu jest polityka historyczna, którą jak się wydaje uprawia niemal każde państwo? Czy warto ją utożsamiać a może należy przeciwstawiać z terminem polityka pamięci? Jak wiele może mieć wspólnego polityka historyczna z rzetelną i obiektywną prawdą historyczną? Wreszcie jak prowadzić polską politykę historyczną w kontekście tak tragicznego, traumatycznego i ważącego na polskie dzieje zdarzenia jakim była II wojna światowa? W jaki sposób polska pamięć winna się kształtować wobec Holocaustu – największej zbrodni dokonanej podczas II wojny światowej? Na temat zagłady narodu żydowskiego dokonanego przez Niemcy hitlerowskie napisano już bardzo wiele, niemniej podstawowe kwestie wciąż pozostają przedmiotem zaciekłych dyskusji czy wręcz sporów. Z jednej strony każdy, kto próbuje zobiektywizować zawiłe stosunki polsko-żydowskie w czasie Holocaustu musi liczyć się z posądzeniem o antysemityzm. Z drugiej zaś próba obiektywnego ukazania różnych wymiarów postaw Polaków wobec Zagłady naraża autora na przydomek polakożercy. W oczach jednych Polska pod okupacją była krajem skrajnie antysemickim, a w opinii innych jedynym miejscem w Europie, gdzie mordowanym masowo Żydom dawano schronienie i ratunek. Czy mądra i uczciwie prowadzona polska polityka historyczna można nam pomóc czy zaszkodzić w rzetelnym spojrzeniu na tę sprawę?
W rozmowie udział wezmą:
Mateusz Matyszkowicz, filozof, redaktor naczelny kwartalnika „Fronda LUX” dr Kazimierz Wóycicki – historyk, Studium Europy Wschodniej UW Marcin Celiński, publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Liberté!” dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, współpracownik ds. historycznych "Liberté!" i Forum Żydów PolskichProwadzenie:
Dawid Wildstein - dziennikarz i reporterTermin spotkania: 25.06.2015
Godz. 18:30
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wstęp wolny.