Darmowe zwiedzanie, koncert Stanisławy Celińskiej, rodzinna gra terenowa, wystawy specjalne – zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i jego oddziałach!
W zbliżającą się Noc (18 maja) zapraszamy do darmowego zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego od 18.00 do pierwszej w nocy.
Tego samego wieczoru po raz piaty działalność zainauguruje „Pokój na lato” – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany obok Muzeum. Na koncercie otwarcia wystąpi Stanisława Celińska – laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii „Album roku Muzyka poetycka”.
Specjalne wydarzenia przygotowaliśmy również w naszych oddziałach: Fotoplastikonie Warszawskim i dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
17.05
piątek
godz. 19.00–21.30
W przeddzień Nocy Muzeów zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 9 do 14 lat do udziału w muzealnej grze terenowej. W tym roku gra poświęcona będzie artystom w Powstaniu Warszawskim. Gracze wcielą się w reporterów walczącej Warszawy. Odwiedzając kolejne punkty, poznają osoby, które w obliczu walki stawiły się na posterunku nie tylko z bronią w ręku. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały powstańcze koncerty i kto na nich występował, zwiedzą prężnie działającą pracownię fotograficzną, a także będą mieli okazję wziąć udział w próbie artystów przed występem. Zobaczą miejsca w Muzeum Powstania Warszawskiego, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Będą mogli poćwiczyć swoją kreatywność, umiejętności aktorskie oraz zręczność.
Gra dla rodzin z dziećmi w wieku 9–14 lat
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny po rejestracji internetowej > (od 10.05)
18.05
sobota
godz. 20.30–1.00
Tradycyjnie w Noc Muzeów na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczniemy nowy sezon pawilonu kulturalno-rekreacyjnego Pokój na Lato. W tym roku specjalnie dla nas zaśpiewa Stanisława Celińska – wszechstronna aktorka teatralna i filmowa, ale także znakomita wokalistka, laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii „Album roku – Muzyka poetycka”. Artystka wystąpi z ośmioosobowym zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. A po koncercie do tańca porwie nas DJ Kozak.
Miejsce: Pokój na Lato, skarpa przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona
18.05
sobota
godz. 18.00–1.00
Jak co roku zapraszamy na wieczorne zwiedzanie z okazji Nocy Muzeów – od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny
18.05
sobota
godz. 18.00–24.00
ostatnie wejście: 23.15
W Noc Muzeów zachęcamy do zwiedzania poruszającej wystawy przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” znajduje się w piwnicach budynku przy ul. Koszykowej, gdzie od 1945 roku działał areszt bezpieki. To tu przetrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Emila Fieldorfa „Nila” i por. Jana Rodowicza „Anodę”.
Miejsce: Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11
Wstęp wolny
18.05
sobota
Od 18 maja w parku Powstańców Warszawy na Woli prezentowana jest wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. To już piąta edycja ekspozycji poświęconej ofiarom cywilnym niemieckiego okupanta – w symboliczny sposób upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w Powstaniu Warszawskim. Instalacja jest ukoronowaniem prowadzonej przez Muzeum akcji społecznej, która polegała na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu warszawiaków zaginionych bądź poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
Miejsce: park Powstańców Warszawy na Woli, aleja główna
Wstęp wolny
Trzy spojrzenia na miasto. Wystawa fotografii Tadeusza Bukowskiego
18.05
sobota
godz. 19.00–1.00
W Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę fotografii autorstwa Tadeusza Bukowskiego – fotoreportera Biura Informacji i Propagandy AK. Wybrane zdjęcia pochodzą z kolekcji liczącej ponad 1500 kadrów, która zostanie udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia tego roku. Obrazy te w niezwykły sposób dokumentują zmiany, jakie zaszły w stolicy od 1935 do 1950 roku. Zapraszamy na wędrówkę przez niepowtarzalny klimat II Rzeczypospolitej, okupację i Powstanie Warszawskie, aż po pierwsze lata entuzjastycznej odbudowy zrujnowanego miasta. Kluczem do wystawy są powroty autora w te same miejsca, całkowicie odmienione na przestrzeni kilkunastu lat.
Wstęp wolny
Nietypowe techniki szlachetne: Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii
18.05
sobota
godz. 19.00–22.00
Uczestnicy nocnych warsztatów będą mogli odkryć tajemnice negatywu cyfrowego i sposoby odpowiedniej obróbki zdjęć. Z techniką cyjanotypii wszystkich chętnych zapoznają specjaliści z Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych – Łukasz Gietka i Greg Ostrowski.
Fotograficzne zajęcia grupowe: Technika mokrego kolodionu
18.05
sobota
godz. 19.00–22.00
Niepowtarzalna okazja do zapoznania się z popularna kiedyś techniką mokrego kolodionu. Chcesz zobaczyć skomplikowany proces powstawania zdjęcia na mokrej płycie kolodionowej, wykonanego unikatowym aparatem marki Globus? A może wolisz być jednym z bohaterów takiej fotografii? W Noc Muzeów wykonamy sześć grupowych zdjęć w dużym formacie 30x40 cm, które już w lipcu pojawią się na specjalnej wystawie z okazji 180-lecia fotografii. Ty też możesz się na nich znaleźć.
Cały program Nocy Muzeów 2019: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/