Zostań wolontariuszem podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

rekrutacja

Muzeum Powstania Warszawskiego i Urząd m.st. Warszawy zapraszają do udziału w wolontariacie podczas tegorocznych obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i akcji społecznych oraz nieść wsparcie Powstańcom. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, oprócz Powstańców mieszkających w Warszawie, na obchody planuje przyjechać około 200 Powstańców z rodzinami, mieszkających na co dzień poza granicami Polski. Szczególnie ważne jest zaangażowanie wolontariuszy podczas organizacji ich powitania oraz wsparcie udziału we wszystkich wydarzeniach.

Możliwe obszary zaangażowania i warunki rekrutacji: 

  1. Wolontariat obchodowy – zaangażowanie w pomoc logistyczną i opiekę nad Powstańcami podczas uroczystości w dniach 27.07.2019 - 03.08.2019 (konieczność deklaracji 5 spośród 7 dni obchodowych).

Do najważniejszych zadań Wolontariuszy należeć będzie:

  • Opieka nad Powstańcami i ich bliskimi biorącymi udział w obchodach rocznicowych,
    w tym powitanie na lotnisku czy dworcach oraz wsparcie w miejscach pobytu i podczas przemieszczania się pomiędzy uroczystościami.
  • Udzielanie informacji nt. obchodów. 
  • Wsparcie tłumaczeniowe mediów i turystów chcących wziąć udział w obchodach.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która do dnia 27 lipca 2019 r. ukończy 16 lat, wypełni formularz rekrutacyjny do 7 lipca 2019, pozytywnie przejdzie rozmowę rekrutacyjną oraz odbędzie niezbędne szkolenia.

  1. Wolontariat podczas akcji „Wolność Łączy” – zaangażowanie w służbę w dniu
    1 sierpnia 2019 w jednym z 365 miejsc Pamięci Powstania Warszawskiego na terenie stolicy.

Do najważniejszych zadań Wolontariuszy należeć będzie:

  • Informowanie Warszawiaków o wydarzeniach historycznych związanych z danym miejscem pamięci.
  • Warta honorowa o godzinie 17:00 (godzina W).
  • Informowanie o znaczeniu znaku Polski Walczącej i wręczanie przypinek uczestnikom akcji.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która w momencie wypełniania ankiety rekrutacyjnej ukończy 14 lat, wypełni formularz rekrutacyjny do 1 lipca 2019,  odbędzie niezbędne szkolenia i będzie dyspozycyjna w dniu 1 sierpnia w godz. 15:00-19:00.

  1. Wolontariat długoterminowy (wakacyjno-obchodowy)  - rekrutacja zakończona

 

Organizacja pracy wolontariuszy podczas 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Do udziału w wolontariacie wspierającym organizację obchodów zostanie zaangażowanych około 400 osób. 

Wolontariusze zostaną przydzielenie do konkretnych obszarów zadań zgodnie ze wskazaniami w formularzu rekrutacyjnym oraz wynikiem rozmowy rekrutacyjnej.

Każda z osób, która zakwalifikuje się do udziału w wolontariacie będzie musiała odbyć obowiązkowe, kilkugodzinne szkolenia. Szkolenia odbędą się w czerwcu (wolontariat długoterminowy) i w lipcu (wolontariat obchodowy).

W trakcie przygotowań i podczas obchodów wolontariusze będą działać w grupach. Na czele każdej z grup stanie wolontariusz-lider. Osoba taka powinna posiadać doświadczenie
w wolontariacie lub organizacji różnorodnych wydarzeń lub imprez, umiejętność pracy w grupie i zarządzania grupą osób oraz ogólne zdolności organizacyjne. Liderzy zostaną wyłonieni na etapie rekrutacji. 

Każdy z wolontariuszy zostanie wyposażony w materiały, które zapewnią mu odpowiednią wiedzę nt. organizacji obchodów, uroczystości i wydarzeń towarzyszących oraz zostaną odpowiednio przygotowani do pełnienia swoich zadań.

Każdy z wolontariuszy otrzyma:

- ubezpieczenie NNW

- porozumienie wolontariackie

- koszulkę

- certyfikat

- niezbędne przygotowanie do pełnienia zadań

- niezapomniane wrażenia

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres wolontariat.obchodowy@1944.pl 

Ostateczną decyzję o udziale w wolontariacie podejmuje organizator.

Organizatorem wolontariatu podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego jest Muzeum Powstania Warszawskiego i Urząd m.st. Warszawy.

ZAPRASZAMY!



fot. A. Kosiec, M. Michalski, M. Rudnik, / Muzeum Powstania Warszawskiego

Zobacz także

Nasz newsletter