Pakt Ribbentrop-Beck - dyskusja. Warszawa Dwóch Powstań.

Czy wolno historykom snuć alternatywne scenariusze historyczne i jaki jest tego sens? Czy musimy brać pod uwagę jak alternatywne wizje historii oddziaływać będą na pamięć zbiorowa, symbole oraz...

Czy wolno historykom snuć alternatywne scenariusze historyczne i jaki jest tego sens? Czy musimy brać pod uwagę jak alternatywne wizje historii oddziaływać będą na pamięć zbiorowa, symbole oraz wartości wspólnoty, w której działa historyk? Jaka jest więc jego rola i odpowiedzialność? Czy współtworzy on i powinien się w ogóle liczyć z polityką historyczną swojego państwa?

Chcielibyśmy wrócić do tych pytań, gdy trochę już opadł „kurz bitewny” jaki uniósł się w związku z książką Piotra Zychowicza "Pakt Ribbentrop-Beck” i zaprosić na dyskusję w ramach cyklu „Warszawa Dwóch Powstań”. 7 grudnia (piątek), 18:30, audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
 

W dyskusji udział wezmą:

dr Mikołaj Mirowski - historyk, członek Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej, historyk Muzeum Tradycji Niepodległościowych Marcin Celiński - publicysta „Liberté!” Piotr Zychowicz - historyk, autor publikacji: „Pakt Ribbentrop-Beck” Cezary Gmyz - dziennikarz i publicysta. Dyskusję poprowadzi Dawid Wildstein

Piotr Zychowicz konsekwentnie dowodzi w tej książce, że decyzja o przystąpieniu do wojny z Niemcami w iluzorycznym sojuszu z Wielką Brytanią i Francją była fatalnym błędem, za który zapłaciliśmy straszliwą cenę. Historia mogła się jednak potoczyć inaczej... Co by było, gdyby wiosną 1939 roku Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Józef Beck zamiast przyjmować gwarancje brytyjskie przystał na propozycje Hitlera? Gdyby zgodził się na przyłączenie Gdańska do Rzeszy i wybudowanie eksterytorialnej autostrady łączącej Prusy z resztą Niemiec. Gdyby uznał, że Polska powinna przystąpić do paktu przeciwko ZSRR. Czy rzeczywiście uniknęlibyśmy wojny z Niemcami? Jakie miałoby to konsekwencje? Czy jest to jedynie political fiction, czy warto stawiać takie pytania?

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Forum Żydów Polskich
 

Zobacz także

Nasz newsletter