Zapraszamy na wieczór z utworami Jana Ekiera, znakomitego kompozytora, pedagoga i muzykologa. Jego własne utwory, głównie z lat 30., zabrzmią w wykonaniu Krzysztofa Książka...
Zapraszamy na wieczór z utworami Jana Ekiera, znakomitego kompozytora, pedagoga i muzykologa. Jego własne utwory, głównie z lat 30., zabrzmią w wykonaniu Krzysztofa Książka, pianisty, który reprezentował Polskę na ostatnim Konkursie Chopinowskim.
Jak Ekier był absolwentem Konserwatorium Warszawskiego (dziś Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), laureatem III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a później jednym z jurorów Konkursu. Pracował jako edytor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, zasłynął również jako redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Według Ekiera tą publikacją spłacony został dług wobec kompozytora.
Autor licznych kompozycji, w dużej mierze inspirowanych folklorem polskim. Stworzył wiele dzieł fortepianowych, między innymi: "Toccata", "Kolorowe melodie", "Taniec góralski", orkiestrowych - "Suita góralska", baletowych - "Straszak"," Tempo dnia", oraz wokalnych - "Pieśni walki podziemnej", "Szturmówka".
W czasie okupacji niemieckiej występował w stolicy na tajnych koncertach i brał udział w zakonspirowanych imprezach patriotycznych. Podobnie jak Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik, Ekier współpracował z komisją repertuaru muzycznego komponując muzykę dla partyzantów.
Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody Państwowej I stopnia i Nagrody I stopnia Ministra Kultury i Sztuki.
W 1952 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1955 roku - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1998 roku profesor Ekier został laureatem pierwszej edycji Nagrody Chopinowskiej, przyznawanej przez Międzynarodową Fundację imienia Fryderyka Chopina. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. W 2010 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz dokonania naukowo-edytorskie.
Koncert odbędzie się we wtorek 28 czerwca o godz. 19:00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
Współorganizatorem cyklu „Muzyka pod Liberatorem” jest Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zaś partnerem jest TVP Kultura.