„Dziewczyny wyklęte 2” – spotkanie autorskie

„Dziewczyny Wyklęte 2” to druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945 r. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych...

Serdecznie zapraszamy na spotkanie premierowe wokół książki „Dziewczyny Wyklęte 2”. W spotkaniu udział wezmą:

Szymon Nowak – autor książki Stanisława Kociełowicz ps. „Iskierka” – jedna z bohaterek książki Tadeusz Pikulski – syn „Ewuni” Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”

Fragmenty książki przeczyta Marcin Kwaśny, a spotkanie poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Środa, 18 maja na godz. 18:00 do Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79 w Warszawie).


„Dziewczyny Wyklęte 2” to druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945 r. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę. Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad. Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę – zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników.


Kiedy już bez przygód dojechała do partyzanckiego obozu, ci nie mogli uwierzyć w jej szczęście. Z podziwem przyglądali się, jakby wróciła zza światów.
- Dziewczyno – mówili – to cud. Gdyby cię zrewidowali i znaleźli broń, już byś nie żyła.
***
Wszyscy zerwali się z krzeseł i stanęli w pozycji na baczność.
Spocznij. Panowie przestańcie bawić się już w domysły. Oto jest „Zo”, kurier Naczelnego Wodza – powiedział szef i przepuścił w drzwiach drobną ładną blondynkę.
***
Dlaczego nie krzyczałaś, kiedy cię bito?
Zacisnęła tylko zęby, ale kiedy jeszcze raz powtórzył pytanie, wycedziła:
- Tak zostałam wychowana.

Książkę polecają:
Program pierwszy Polskiego Radia, TVP Historia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Niepodległości

Zobacz także

Nasz newsletter