Na ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ” zapraszamy do gmachu Ministerstwa Finansów, zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego.
Trwająca prawie dekadę historia powstania i realizacji projektu jest przykładem zawiłych losów powojennej warszawskiej architektury.
Już od 1946 roku nowa siedziba resortu skarbu lokalizowana była przy Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie szeregu wielkich obiektów, mających ukształtować w północnym Śródmieściu nową dzielnicę o funkcji bankowo- skarbowej.
Już w 1948 przeprowadzono pierwszy konkurs na projekt funkcjonalistycznego budynku Ministerstwa Skarbu, lecz w wyniku wielu perturbacji oraz zmian ideologicznych do realizacji przystąpiono dopiero po wprowadzeniu socrealizmu oraz zmianie projektu i osób autorów.
Zrealizowany gmach jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów powojennego monumentalizmu, mogącym urzeczywistniać ideologiczne założenia stylu "narodowego w formie i socjalistycznego w treści". Jednocześnie, pomimo bogactwa eklektycznych detali, możemy odnaleźć wiele odniesień do idei architektury przedwojennego modernizmu i najciekawszych warszawskich gmachów użyteczności publicznej.
Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Ministerstwo Finansów
Prowadzenie: Grzegorz Mika (Warszawski Modernizm 1905 - 1939)
Kiedy: 2.12.2017 r., godz. 14:00
Gdzie: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wstęp wolny po rejestracji na: www.1944.pl/rejestracja (od 28.11 od godz. 12.00)
UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu zobowiązane są do podania numeru dokumentu tożsamości w polu "UWAGI" oraz zabrania tego dokumentu na wydarzenie. Osoby, które nie podały nr dokumentu lub nie posiadające ze sobą takiego dokumentu podczas wydarzenia mogą zostać niewpuszczone do gmachu Ministerstwa.