Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich.

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom...

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom, ich historii, związkom z Warszawą, życiem miasta, pracą, walką i rolą tych rodzin w kształtowaniu obrazu społecznego i kulturowego Warszawy. Jednym z ważnych zagadnień będzie sprawa Powstania Warszawskiego w kontekście kształtowania przez dom rodzinny pewnych moralnych postaw młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt zaangażowanych w konspiracje i potem w Powstanie. Niewiele o nich wiadomo. Wiemy, że były łączniczki, sanitariuszki, szyfrantki, kurierki, ale bliżej i szerzej są mało znane. One i ich rodziny będą w dużej mierze bohaterkami tych spotkań. 


Cykl wykładów rozpoczął się w październiku i potrwa do grudnia 2013 r. Spotkania odbywać się będą we wtorki o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego. Każde ze spotkań potrwa ok. 1,5 godz. Wykłady poprowadzi Joanna Bojarska.


Grudniowe spotkanie (przełożone z 3 grudnia):

10.XII Ogrody i ogrodnicy warszawscy – Saga Ulrichowsko–Machlejdowska

Opowieść o rodzinie warszawskich ogrodników od XVIII wieku związanych z Warszawą. Jan Traugott Ulrich był wnukiem Jana Menckiego, założyciela Ogrodu Saskiego w Warszawie nadwornego ogrodnika Augusta II. Ulrichowie byli założycielami wielu gospodarstw ogrodniczych, a także pierwszej w Warszawie szkoły o tym profilu. Związani i biorący czynny udział w życiu kulturalnym miasta, wspierali wiele przedsięwzięć z tej dziedziny. W czasie II wojny światowej czynnie przeciwstawiali się nazistom, ukrywając poszukiwanych przez Niemców przedstawicieli świata kultury i polityki, a także Żydów.
Bohaterką tego spotkania będzie Krystyna z Ulrichów-Machlejdowa i jej pamiętnik wydany w formie książki przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy pt. Saga Ulrichowsko-Machlejdowska. Fragmenty pamiętnika będą czytane przez aktorkę. Gościem spotkania będą przedstawiciele rodziny, a także autorka opracowania pamiętnika p. Jolanta Wiśniewska.

Zobacz także

Nasz newsletter