Goliath w Muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat – Sd. Kfz. 303 Goliath, czyli pojazd gąsienicowy do transportu ładunków wybuchowych, tzw. „mina samobieżna”, którego używały w Powstaniu Warszawskim siły...

Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat  – Sd. Kfz. 303 Goliath, czyli pojazd gąsienicowy do transportu ładunków wybuchowych, tzw. „mina samobieżna”, którego używały w Powstaniu Warszawskim siły niemieckie.  Zakupiony Goliath jest w 90% oryginalny. Na świecie podobne pojazdy, ale zazwyczaj w dużo gorszym stanie, są wystawiane na aukcjach. Zobacz galerię zdjęć >

Po wielu latach poszukiwań Muzeum udało się zakupić oryginalny pojazd taki jak te, które były wykorzystywane przez armię niemiecką w czasie Powstania Warszawskiego, ale także podczas walk na wszystkich frontach II wojny światowej: podczas oblężenia Sewastopola, walk w Stalingradzie, w bitwie w Ardenach.


Goliatha będzie można oglądać od najbliższej środy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki nowemu eksponatowi pokażemy jaka broń była wykorzystywana w walce z Powstańcami i opowiemy o wydarzeniach tamtych dni.
 
W Powstaniu  Warszawskim Goliathy pojawiły się 8 dnia walk na Ochocie. 11 sierpnia dwa pojazdy zaatakowały pozycje zgrupowania „Radosław” na rogu Dzikiej i Okopowej. Powstańcy unieszkodliwili jednego Goliatha, a drugi eksplodował. 14 sierpnia ppłk Jan Szypowski „Leśnik” unieszkodliwił atakujący pojazd pod remizą tramwajową na Muranowie (pojazd jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). 19 sierpnia, aż 6 Goliathów zaatakowało gmach główny Politechniki powodując ogromne straty. 21 sierpnia jeden z Goliathów rozbił ścianę katedry Św. Jana.

Ilość samobieżnych min użytych podczas Powstania Warszawskiego pozostaje nieznana. W walkach wzięły udział dwa bataliony zmotoryzowanych saperów szturmowych i każdy z nich dysponował 60 Goliathami. Z reguły w ataku brały udział 2-3 maszyny.

Powstańcy zdobyli prawdopodobnie 5 Goliathów, wykorzystując znajdujący się w nich sprasowany trotyl głównie do produkcji granatów. Kolejne 11 unieruchomili, a 18 innych zdetonowali przed osiągnięciem celu, głównie za pomocą strzału z granatnika przeciwpancernego PIAT.
 

Zobacz także

Nasz newsletter