W niedzielę 23 maja poznamy laureatów IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Transmisję z gali przeprowadzi TVP 1. W związku z galą Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nieczynne 21 i 22 maja.
Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: całokształt dokonań, wyjątkowy czyn, akcja społeczna. Poznaj tegorocznych nominowanych!
Mieczysław Koralewicz – zesłaniec syberyjski, społecznik. Od wielu lat działa w Związku Sybiraków, a od 2005 roku jest prezesem Koła Warszawa Wola – Bemowo. Organizuje cotygodniowe spotkania Koła, uroczystości rocznicowe, akcje sprzątania grobów oraz wyjazdy środowiskowe. Jego misją jest zainteresowanie młodych ludzi losami zesłańców. Na spotkaniach w szkołach przybliża młodzieży historię wywózek Polaków na Syberię i do Kazachstanu.
Elżbieta Krajewska-Kułak – profesor nauk medycznych, od lat związana z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Aktywność zawodową łączy z pracą wolontariacką i charytatywną, między innymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Jedną z jej inicjatyw jest pozyskiwanie funduszy na terapię i rehabilitację dzieci z dystrofią mięśniową, a także na poprawę warunków ich pobytu w szpitalu.
Olga Okulicz-Kozaryn – emerytowana lekarz-pediatra. Mieszka w stolicy Kirgistanu – Biszkeku. Cały swój wolny czas poświęca osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jej działania na rzecz integracji i aktywizowania osób niepełnosprawnych w Kirgistanie mają charakter pionierski – swój warsztat terapeutyczny musiała budować od podstaw. Wśród jej podopiecznych są dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnym stopniem niepełnosprawności.
Stanisław Sienkiewicz – założyciel Związku Polaków na Białorusi i stowarzyszenia oświatowego Polska Macierz Szkolna na Białorusi, którego jest prezesem. Doprowadził do powstania dwóch pierwszych klas z polskim językiem nauczania w Grodnie. Obecnie Polska Macierz Szkolna prowadzi między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Kobiet Polskich, Wspólnotę Młodej Polonii, Klub Studentów Polskich, a także grodzieńskie Liceum Społeczne imienia Elizy Orzeszkowej – prestiżową, największą na świecie szkołę polonijną, w której języka polskiego uczy się ponad dwa tysiące osób w różnym wieku.
Mieczysław Szymajda – nauczyciel wychowania fizycznego i trener z Domaniewic pod Łowiczem. W ramach prowadzonego od wielu lat Uczniowskiego Klubu Sportowego Błyskawica szkoli młodzież w łyżwiarstwie i lekkoatletyce. Jest dla swoich podopiecznych mentorem i wychowawcą. Wytrenował kilkudziesięciu zawodników, a ponad dwudziestu jego wychowanków zostało nauczycielami wychowania fizycznego i trenerami. Spod jego skrzydeł wyszło wielu wybitnych sportowców, między innymi mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim.
Wanda Traczyk-Stawska – harcerka Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, nauczycielka w szkole specjalnej, społeczniczka. Członkini Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Między innymi z jej inicjatywy Sejm ustanowił drugi października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Jej szczególną misją jest krzewienie wśród młodych ludzi pamięci o Powstaniu Warszawskim i uświadamianie młodzieży, jak ważną wartością jest pokój.
Szymon Białek i Andrzej Kaczmarczyk – policjanci z Jaworzna. W grudniu 2019 roku podczas rutynowej kontroli pustostanów zauważyli ogień. Wezwali straż pożarną i wbiegli do płonącego budynku, z którego zdołali wyprowadzić mężczyznę. Po chwili pojawili się strażacy i ratownicy medyczni, dzięki którym udało się uratować drugą osobę uwięzioną przez ogień.
Mateusz Jarantowski – jedenastolatek z Poznania. Latem 2019 roku uratował życie swojemu wujkowi, który zasłabł i przestał oddychać. Chłopiec zadzwonił po pomoc i podjął akcję resuscytacyjną, pozostając cały czas w kontakcie telefonicznym z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Utrzymał krążenie chorego, dzięki czemu nie doszło do obumarcia mózgu.
Andrzej Sirowacki – kierowca ze Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim. Podczas podróży służbowej w czerwcu 2019 roku na trasie A6 koło Szczecina był świadkiem zderzenia ciężarówki z samochodami osobowymi. Natychmiast ruszył na pomoc. Dzięki błyskawicznej reakcji uratował dwójkę dzieci i dwie kobiety, wydostając poszkodowanych z płonących pojazdów.
Jakub Vaugon – dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu. W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości. Mimo braku przychylności ze strony szkoły Jakub, przy wsparciu rodziców, wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawcy publikacji, w której znalazły się nieprawdziwe informacje.
Marina Hulia – nauczycielka z rosyjsko-białoruskiej rodziny, społeczniczka. Jako wolontariuszka zainicjowała projekt „Dzieci z dworca Brześć” dla koczujących na dworcu czeczeńskich rodzin, które próbowały przedostać się do Polski. Niesie pomoc materialną i psychologiczną osobom potrzebującym na Białorusi i w Polsce. Dzięki umiejętnościom organizacyjnym, licznym talentom oraz zaangażowaniu udało się jej zainteresować losem uchodźców wiele organizacji pozarządowych i osób prywatnych.
Andrzej Filas – nauczyciel wychowania fizycznego i fizjoterapeuta z Turku. Po wypadku, w którym uszkodził kręgosłup, postanowił pokazać innym osobom z niepełnosprawnością, jak zmierzyć się z własnymi ograniczeniami. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem zawodów „Pokonaj siebie” polegających na rywalizacji w kilku dyscyplinach jednocześnie. Wydarzenie integruje społeczność osób z niepełnosprawnością, a także motywuje do działania osoby zdrowe, które wspierają akcję wolontariacko.
Katarzyna Książek – magister prawa z Dębicy. Zaopiekowała się nocującą na dworcu osiemdziesięciotrzyletnią panią Haliną – Ukrainką, która przyjechała do Polski na grób ojca. Kiedy okazało się, że córka pani Haliny jest chora i potrzebuje pieniędzy na operację, w ciągu jednego dnia zorganizowała zbiórkę pieniędzy pod kościołem i w mediach społecznościowych. Zainspirowała do pomocy wiele osób.
Justyna Kukła – studentka z Głogowa, prezeska powołanego przez siebie Stowarzyszenia Skuteczni Wolontariusze. Już podczas nauki w liceum organizowała i koordynowała koncerty oraz spektakle charytatywne, z których dochód przeznaczono na specjalistyczną zagraniczną operację chorej koleżanki. Stowarzyszenie działa na rzecz kolejnych podopiecznych, realizując projekty w Głogowie i we Wrocławiu.
Bartosz Rutkowski – były oficer Wojska Polskiego z Bojana na Kaszubach. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę, by nieść pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Jest założycielem i prezesem Fundacji Orla Straż. Organizacja pomaga irackim ofiarom ISIS wrócić do normalnego życia – odbudowuje domy, miejsca pracy i lokalną infrastrukturę, zaopatruje szpitale w nowoczesny sprzęt medyczny, a dzieciom oraz wdowom zapewnia edukację i wsparcie psychologiczne.
Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali. Niedziela, 23.05.2021, godz. 15.50. Transmisja TVP 1.