W niedzielę 6 kwietnia o godz. 21.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spektakl 7 Grzechów Głównych // GNIEW. Udział biorą: Maciej Kowalik, Jacek Poniedziałek (tekst). Gorzkie żale to...
Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, które zapowiada pasję Jezusa. „Gorzkie Żale” to także od 2008 roku nazwa festiwalu odbywającego się w Warszawie i łączącego odmienne środki wyrazu artystycznego – teatr, literaturę, muzykę, wystawy. Kalendarz świąt wyznacza zarówno daty poszczególnych wydarzeń, jak i daty graniczne festiwalu (w tym roku będzie to okres od końca marca do połowy kwietnia).
Festiwal Gorzkie Żale podejmuje próbę refleksji nad podstawowymi pytaniami filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych, rodowodem sięgających osiemnastowiecznej Polski. W tym roku, organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego, nie koniecznie katolika. Rozważania sfery filozoficznej, duchowej i kulturalnej mogą być jak swego rodzaju „spa dla ducha”. Ponad podziałami, poglądami politycznymi. Poprzez sztukę, kulturę oraz rozmowę. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „40 dni na pustyni”.
Redbad Klijnstra, Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Czas wielkopostny, przygotowujący nas do Świąt Wielkiej Nocy, porównuję do tego co się dzieje, kiedy wyruszamy na pustynię. Przestrzeń pustki wypełnia nas doświadczaniem samego siebie wobec tej pustki. Kiedy w okresie postu ograniczamy naszą interakcję z dobrami materialnymi, zyskujemy czas i przestrzeń na obcowanie z pustką powstałą w związku z tym ograniczeniem. Przestrzeń tej pustki porównuję do pustyni i tego, czego doświadczamy kiedy postanowimy się na nią udać. Liturgia Kościoła wyznacza rytm przystanków, które można porównać do obozu tubylców, którzy nas goszczą i którzy, tak jak kapłani w kościele ‚wiedzą o co chodzi’ i dzielą się z nami informacją o tym, jak przetrwać na tej pustyni. A propozycję naszego festiwalu porównałbym do oazy, którą nagle można spotkać to tu to tam na swojej drodze postnej, by przez chwilę odetchnąć i napoić zmysły i wzmocnić odporność na kuszenie, które szczególnie w centrum wielkiego miasta ma krzyczącą przewagę.
Festiwal Gorzkie Żale zaprasza do kontaktu z kulturą – tak bliskiego, że może uwierać.Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, które zapowiada pasję Jezusa. „Gorzkie Żale” to także od 2008 roku nazwa festiwalu odbywającego się w Warszawie i łączącego odmienne środki wyrazu artystycznego – teatr, literaturę, muzykę, wystawy. Kalendarz świąt wyznacza zarówno daty poszczególnych wydarzeń, jak i daty graniczne festiwalu (w tym roku będzie to okres od końca marca do połowy kwietnia).
W niedzielę 6 kwietnia o godz. 21.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spektakl 7 Grzechów Głównych // GNIEW. Udział biorą: Maciej Kowalik, Jacek Poniedziałek (tekst).
Maciej Kowalik niesie w sobie Gniew: „Gniew to jest kiedy nie ma zgody. Mojej zgody. Na krzywdę, na niesprawiedliwą krzywdę, na zachłanność i na zachłanną obłudę. Kiedy nie ma pamięci i wyczucia na bliźniego, kiedy niesłuszne decyzje idą rzędami, tworząc mur zaprzeczeń, nakręcając spiralę nieszczęścia.”
Maciej Kowalik – aktor, absolwent wrocławskiego wydziału PWST. Uczeń Rebada Klijnstry, w Warszawie debiutował rolą Adama w spektaklu ‚Przebudzenie’ w Teatrze Syrena. Znany z roli Erica Cartmana w polskiej wersji Miasteczka South Park.