Pseudonim:
"Minoga"
Data urodzenia:
1924-09-05
Data śmierci:
2022-08-15
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Działdowo
Imiona rodziców:
Florian - ...
Wykształcenie do 1944 r. :
Był uczniem gimnazjum o profilu technicznym przy ul. Stalowej w Warszawie.
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, ul. Ząbkowska 21
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w ZWZ-AK, wprowadzony przez brata Tadeusza ps. Bocian, VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon "Celków" (Marki) - II batalion - 3. kompania. Razem z Januszem Tadeuszem Mazurkiewiczem ps. "Bezmian" brał udział w akcjach na placówki niemieckie wokół Warszawy.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Zielonka, ul. Sienkiewicza, willa "Niezabudka"
Oddział :
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon "Celków" (Marki) - II batalion - 3. kompania
Losy po Powstaniu :
Aresztowany przez Niemców, skierowany został do obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie (Dulagu 121), gdzie spotkał ojca Floriana Świstaka i brata Tadeusza oraz kilku kolegów (Janusza Tarnawskiego, Janusza Mazurkiewicza, Józefa Ciećkiewicza, Wiesława Bieleckiego). Wraz z bratem i ojcem zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego KL Dachau (data osadzenia 12.09.1944), a następnie do KL Natzweiler-Struthof (przymusowa praca w fabryce „Adler”) i KL Katzbach.
Numer więźnia:
107441 (KL Dachau), 37348 (Natzweiler-Struthof)
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez ponad dwa lata leczony był w amerykańskim i francuskim szpitalu. Następnie wyemigrował do Australii, gdzie osiadł na stałe. Mieszkał w Melbourne. Był działaczem tamtejszej polonii oraz członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów - Koła nr 3 w Melbourne.
Miejsce śmierci:
Australia
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, oświadczenie świadka - Barbary Buczkowskiej - Mazurkiewicz, Instytut Pamięci Narodowej - Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, GK/128/45/16. Informację o śmierci przekazała do Działu Kombatanta MPW p. Agnieszka Tomaszewska
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Nasz newsletter