Pseudonim:
"Szczupak"
Data urodzenia:
1914-02-04
Data śmierci:
1944-08-24
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Robert - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze (TWZW)
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Długosza
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Oddział Osłonowy WZW (Wojskowe Zakłady Wydawnicze)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Górskiego.
Miejsce pochówku:
Tymczasowo pochowany przy ul. Sienkiewicza 1. Z terenu Warszawy ekshumowany dopiero w grudniu 1946 roku na Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera A-22, rząd 2, grób 21. W tej samej mogile spoczywa jego szwagier Antoni Maciejewski ps. Żaba (1916-1978) i reszta rodziny Maciejewskiego.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Lista ekshumacyjna, zbiory Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Imiona rodziców przekazane poprzez Kontakt - zgłosiła p. Eliza Mikołajczyk. Zdjęcie mogiły udostępnił p. Remigiusz Stefani (2022)
Publikacje:
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 6, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego Kr-Ż / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Lista ekshumacyjna,  zbiory Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Lista ekshumacyjna, zbiory Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Mogiła Zygmunta Rybarczyka na Powązkach Wojskowych, do której w kolejnych latach dochowano innych członków rodziny - stan przed renowacją, 2019 rok.

Mogiła Zygmunta Rybarczyka na Powązkach Wojskowych, do której w kolejnych latach dochowano innych członków rodziny - stan przed renowacją, 2019 rok.

Na zdjęciu z lewej mogiła przed renowacją, po prawej po dokonanej przez spadkobierców wymianie pomnika - stan w 2022 roku.  Zasmuca fakt, że Zygmunt Rybarczyk, który pochowany był w tym grobie jako pierwszy i jego nazwisko wraz ze zdjęciem wymienione było na tablicy epitafijnej jako pierwsze, został "zdegradowany" do skromnego napisu na dole pomnika, już bez fotografii. Zdjęcia udostępnił p. Remigiusz Stefani

Na zdjęciu z lewej mogiła przed renowacją, po prawej po dokonanej przez spadkobierców wymianie pomnika - stan w 2022 roku. Zasmuca fakt, że Zygmunt Rybarczyk, który pochowany był w tym grobie jako pierwszy i jego nazwisko wraz ze zdjęciem wymienione było na tablicy epitafijnej jako pierwsze, został "zdegradowany" do skromnego napisu na dole pomnika, już bez fotografii. Zdjęcia udostępnił p. Remigiusz Stefani

Inskrypcja nagrobna Zygmunta na nowym pomniku  - Powązki Wojskowe, kwatera B-22, rząd 7, grób 10. Fot. Remigiusz Stefani (2022)

Inskrypcja nagrobna Zygmunta na nowym pomniku - Powązki Wojskowe, kwatera B-22, rząd 7, grób 10. Fot. Remigiusz Stefani (2022)

Fot. Remigiusz Stefani (2022)

Fot. Remigiusz Stefani (2022)

Nasz newsletter