Pseudonim:
"Artur"
Data urodzenia:
1900-05-01
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
starszy sierżant
Numer legitymacji AK:
206
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Adam - Maria z domu Domaracka
Przebieg służby wojskowej:
Od 1926 do 1939 roku służył w Kompanii Zamkowej Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Warszawie. Był to pododdział piechoty Wojska Polskiego w latach 1926–1939 przeznaczony do pełnienia służby wartowniczej w miejscu postoju Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełniający funkcje reprezentacyjne. Kompania była wystawiana przez 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej stacjonujący w Warszawie. Podczas uroczystości państwowych kompanii towarzyszył szwadron wystawiony przez 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Podstawowym zadaniem kompanii było pełnienie służby wartowniczej w Zamku Królewskim. Służbę wartowniczą pełniono również podczas pobytu prezydenta w rezydencji w Spale oraz w pociągu podczas prezydenckich podróży. Ponadto kompania spełniała funkcje reprezentacyjne. Uczestniczyła w uroczystościach powitalnych i pożegnalnych głów państw obcych i innych dostojników podczas ich oficjalnych wizyt, asystowała w uroczystościach, wyjazdach i przyjazdach Prezydenta.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Od początku okupacji niemieckiej zaangażowany w konspirację, pod ps. "Artur".
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Bugaj 14/8 (budynek Kompanii Zamkowej przy Prezydencie RP) - do wybuchu Powstania
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 8. kompania (włączona 3.08.1944 - dawny Kedyw "Kolegium C") - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny w trakcie Powstania Warszawskiego - szczegóły i okoliczności zreanienia obecnie nieznane
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV-B Mühlberg (osadzony 13.10.1944). W stalagu przebywał do 2.03.1945 roku.
Numer jeniecki:
299411
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu żona Zygmunta Bryknera otrzymała prywatną wiadomość od specjalnie wysłanego posłańca wojskowego, mówiącą o tym, że Zygmunt Brykner został wcielony do Dywizji Gen. Maczka w stopniu porucznika. Była to ostatnia wiadomość od niego, przekazana w 1946 r. Dalsze losy pozostają nieznane. Do kraju nie powrócił.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W Powstaniu na barykadach Starego Miasta walczył także 17-letni syn Zygmunta. Żona i córka przebywały na Starówce na ul. Krzywe Koło 3. Po upadku Powstania obie trafiły do obozów w Niemczech. Obecnie p. Zofia mieszka w Nowej Zelandii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informacje przekazane przez córkę, p. Zofię Brykner-Piechocinską oraz p. Pawła Piechocińskiego, wnuka. Prezentowane w biogramie zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner - Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera. Skany przesłano elektronicznie w lipcu 2020 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera - zdjęcie ślubne   rodziców  Pani Zofii wykonane w 1926 roku. Warszawa, Kościół Garnizonowy na ulicy Długiej.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera - zdjęcie ślubne rodziców Pani Zofii wykonane w 1926 roku. Warszawa, Kościół Garnizonowy na ulicy Długiej.

Procesja w Spale z Prezydentem Ignacym Moscickim. Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera

Procesja w Spale z Prezydentem Ignacym Moscickim. Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera

Procesja w Spale z Prezydentem Ignacym Moscickim. Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera

Procesja w Spale z Prezydentem Ignacym Moscickim. Fot. z archiwum rodzinnego p. Zofii Brykner-Piechocińskiej, córki Zygmunta Bryknera

Nasz newsletter