Data urodzenia:
1924-07-08
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Helena
Adres przed wojną:
Przed wojną i w czasie okupacji niemieckiej mieszkała w podwarszawskim Ursusie
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1, a następnie Gimnazjum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Do wybuchu wojny ukończyła dwie klasy gimnazjalne. W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety uzyskując tzw. małą i dużą maturę. Po maturze kontynuowała naukę na kursach architektonicznych (1 października 1943 - 20 czerwca 1944 - tajny Wydział Architektury)
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - WSK (Wojskowa Służba Kobiet). Ukończyła kurs sanitarny, łączności oraz kurs służby wartowniczej.
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
W latach 1941-1945 pracowała w Ursusie przy produkcji spinek i przypinek do ubrań oraz w Warszawie w Pracowni Fotograficznej przy kolorowaniu fotografii (1943-1944)
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków)
Losy po wojnie:
Malarka, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa u prof. Jana Cybisa. Dodatkowo uczęszczała na scenografię i tkactwo. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 1953. Po ukończeniu Akademii jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków brała udział w wystawach okręgowych i ogólnopolskich w Zachęcie, Muzeum Narodowym, a później w Domu Plastyka. Pracowała również przy odkrywaniu i zabezpieczaniu fresków w kościele w Czerwińsku nad Wisłą i w Boguszycach koło Rawy Mazowieckiej. Od 1989 roku członek Grupy Piaseczno. Uczestniczyła w plenerach i wystawach poplenerowych. Działała także w Stowarzyszeniu Miniaturzystów, z którym wystawiała swoje prace w wielu muzeach, m.in. biorąc udział w wystawach malarskich: „Lata sześćdziesiąte w malarstwie, rysunku i grafice” – Art. Novum Galery, „Otwarte Drzwi” w ZPAP, „25 lat Galerii U”, Konfrontacje (Trade Power) ZPAP i Wystawach Marynistów. W malarstwie inspirował ją pejzaż, jego nastrój, a szczególnie koloryt. Zofia Zielińska - Porayska była także ilustratorką książkową. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Odznaczenia i awanse:
Po wojnie awansowana do stopnia porucznika WP (w stanie spoczynku).
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Dębe Wielkie
Informacje dodatkowe:
Córka urzędnika Izby Skarbowej Kazimierza Zielińskiego, siostra Ryszarda Wincentego Zielińskiego
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Zielińska Zofia, nekrolog prasowy, Gazeta Wyborcza, data emisji 12.05.2016 r.
Archiwum Historii Mówionej: