Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1927-05-27
Data śmierci:
2017-10-19
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia :
Warszawa
Imiona rodziców:
Karol - Helena
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 36
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Szare Szeregi
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Al. Jerozolimskie 37 lub 73/7
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSK (Wojskowa Służba Kobiet) - pluton kobiecy; następnie Szpital Karola i Marii ul. Leszno 136
Dzielnica:
Wola
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu :
Po upadku Powstania wraz z matką i starszą siostrą Wandą zatrzymały się się u ciotki w Krakowie. Po wyzwoleniu powróciły do Warszawy zamieszkując na Pradze.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów wyszła po raz pierwszy za mąż za lekarza Janusza Bachurzewskiego. Z tego małżeństwa urodził się jej jedyny syn Piotr. Przez wiele lat pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym. W 1967 r. wyszła za mąż po raz drugi za Władysława Bartoszewskiego, historyka, publicystę, polityka i dyplomatę. Podczas stanu wojennego, w 1982 r. została zwolniona ze stanowiska zastępcy redaktora naczelnego PIW z wilczym biletem. Podjęła wówczas współpracę z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Była współredaktorką licznych publikacji męża
Informacje dodatkowe:
Druga żona Władysława Bartoszewskiego „Teofil” (1922-2015). Jej matka, Helena Makuch, była kierowniczką szkoły powszechnej, a ojciec, Karol Makuch (1885-1944), był wysokim urzędnikiem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zginął z rąk Niemców w pierwszych dniach sierpnia, prawdopodobnie w egzekucji w Al. Szucha.
Miejsce śmierci :
Warszawa
Źródła :
MPW-baza uczestników PW
Zofia Bartoszewska Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

 Fot. materiały prasowe -  Jacek Łagowski/Agencja Gazeta

Fot. materiały prasowe - Jacek Łagowski/Agencja Gazeta

Nasz newsletter