Jako wywiadowczyni, doskonale władająca językiem niemieckim, działała na trasie Warszawa-Berlin-Hamburg-Heidelberg-Hanower-Ludwigshafen-Saarbücken. Zaopatrzona w świetnie podrobione niemieckie dokumenty, wykonane w pracowni legalizacyjnej por. "Agatona", podróżowała po Rzeszy jako Marie Springer, zdobywając cenne informacje, m.in. plany fabryki akumulatorów dla okrętów podwodnych w Hamburgu, dzięki czemu RAF mógł dokonać precyzyjnego nalotu. Podczas kolejnego wyjazdu udało się jej ustalić miejsce pobytu pancernika "Tirpitz", ukrywającego się w jednym z norweskich fiordów. Od marca 1943 r. żona por. Jana Kochańskiego "Maćka", cichociemnego, oficera Oddziału II KG AK w Warszawie, w związku z zagrożeniem aresztowaniem przeniesionego w czerwcu tego roku do Oddziału II Obszaru AK Lwów. Aresztowana we Lwowie przy ul. Kleparowskiej 8 wraz z mężem Janem Kochańskim „Alojzy”, „Maciek” * jako małżeństwo Zubowicz w dniu 1 listopada 1943 r. o godz. 5:30 (była już wówczas w zaawansowanej ciąży). Po aresztowaniu przebywała w więzieniu na Łąckiego we Lwowie. Gestapo prowadziło przesłuchania. Niemcy znali jej prawdziwe nazwisko, poprzedni adres w Warszawie, wiedzieli, że jeździła w sprawach wywiadu do Rzeszy. Umieszczona początkowo dla zmylenia śladów na oddziale męskim w celi nr 71, w więziennej izolatce, po kilku dniach została przeniesiona do celi kobiecej, skąd nawiązała łączność z profesorową Strońską z Armii Krajowej. Dostała wówczas polecenie symulowania bóli porodowych, w następstwie czego Niemcy przenieśli ją do szpitala na ul. Rappaporta, gdzie niecierpliwie czekała na odbicie. 9 grudnia 1943 roku, mimo specjalnego dozoru straży, korzystając z łazienki, uciekała sama ze szpitala, bez niczyjej pomocy. Blisko miesiąc ukrywała się we Lwowie u pani Strońskiej, przy ul. Piekarskiej 14. Niezwykle odważna zaryzykowała wyjazd do Warszawy w towarzystwie sędziego Tadeusza Semadeniego. 4 stycznia 1944 roku urodziła w Warszawie syna Macieja. Zaopatrzona w nowe dokumenty, nadal poszukiwana przez Gestapo, do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkała z dzieckiem w Warszawie, często zmieniając mieszkania, które uzyskiwała dzięki pomocy Michaliny Wieszeniewskiej "Ciotki Antosi".
Zofia Rapp-Kochańska "Maria Springer" (1918-1999) wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej, Oddział II Informacyjno-Wywiadowczy na Tereny III Rzeszy. Fotografia portretowa. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1111
Zofia Rapp-Kochańska "Maria Springer" (1918-1999)
Bal karnawałowy, 1958 rok. Zofia Ścibor-Rylska jako zwyciężczyni konkursu na królową balu. Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IS/1603/8 (P/9132/18)