Data urodzenia:
1930-03-21
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Jan - Janina z domu Niwińska
Oddział :
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa, odciniek Czerniaków - Zgrupowanie „Kryska”, przełożony - Andrzej Sokołowski „Ociepa„. W końcowym okresie Powstania była noszową w patrolu sanitarnym, przenosiła rannych do szpitali polowych na ul. Zagórnej (w gmachu szkoły powszechnej), a następnie do ”Blaszanki" na ul. Przemysłowej 19.
Szlak bojowy :
Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Wobec nasilających się ciężkich walk i decyzji o ewakuacji harcerzy do Śródmieścia, Zofia znalazła się w grupie harcerzy oczekujących na ewakuację w piwnicach budynku przy ul. Wilanowskiej 6. Po zajęciu terenu przez nieprzyjaciela i wkroczeniu do piwnic jednostek niemieckich i wschodnich, harcerze wraz z ludnością cywilną zostali wyprowadzeni w Aleję Szucha, gdzie przeprowadzono selekcję wśród zatrzymanych. Zofia znalazła się w grupie osób skierowanych pieszo do Dworca Zachodniego, a następnie do obozu przejściowego w Pruszkowie. Do czasu wyzwolenia Warszawy pozostawała na terenie kraju, poszukując rodziny. W styczniu 1945 roku powróciła do Warszawy.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Zofii - Danuta Gramada „Kobra” (ur. 1921) jako ochotniczka dołączyła 3 sierpnia 1944 roku do sanitariatu batalionu „Czata 49".
Odznaczenia:
Odznaka Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny
Nazwisko po mężu :
Zofia Kubiak - po wojnie wyszła za mąż za uczestnika Powstania Warszawskiego, Jana Lucjana Kubiaka ps. "Żbik" (1928-1987)
Źródła:
Materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta, zaświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów z dn. 08.05.1996, UdsKiOR - decyzja Szefa Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych z dn. 14.11.2014 roku o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaliczony okres służby - Szere Szeregi, VIII-IX 1944, życiorys autorstwa Zofii Kubiak z domu Gramada (Warszawa, 14.03.1996), archiwum rodzinne. Prezentowane w biogramie zdjęcia udostępniła p. Anna Perche, córka