Pseudonim:
"Maluśki"
Data urodzenia:
1932-09-01
Data śmierci:
2022-01-29
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Gniezno
Imiona rodziców:
Wacław - Leokadia z domu Mizgajska
Okres okupacji niemieckiej:
Dwa miesiące przed wybuchem wojny Zenon Piwecki wyjechał wraz z matką i bratem do Katowic, gdzie stacjonował jego ojciec - oficer żandarmerii wojskowej i jeden z zasłużonych dowódców powstania wielkopolskiego. Zamieszkali w domu brata ówczesnego Prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda, z którego zostali w 1940 roku wysiedleni. 20 września 1941 roku gestapo aresztowało rodziców Zenona. W 1943 roku przedostał się do Warszawy, gdzie wstąpił do Szarych Szeregów.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Młynarska 17
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 4. kompania "Watra", w Grupie "Północ" kompania walczyła jako "Osa".
Odniesione rany:
Ranny 30.08.1944 na ul. Zakroczymskiej.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną do Pruszkowa, a stamtąd został skierowany w bydlęcym wagonie do Niemiec, po drodze jednak uciekł z transportu i schronił się w Kłonicach na Dolnym Śląsku.
Losy po wojnie:
Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Ojciec Zenona Piweckiego - Wacław Piwecki został zamordowany przez Niemców cztery miesiące po aresztowaniu. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Matka przebywała w obozach koncentracyjnych KL Auschwitz i Bergen Belsen. Odnalazła syna w 1945 roku. Dwa lata później wrócił do kraju jego starszy brat Marian - oficer 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka i weteran walk w Normandii. Wszyscy troje zamieszkali w Inowrocławiu.
Publikacje:
Bernadeta Kruszyk, "Maluśki" w: Przewodnik Katolicki, nr 35/2004, Informacja o śmierci: Gniezno24.com: artykuł: Zmarł Zenon Piwecki, powstaniec warszawski data emisji: 04.02.2022
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zenon Tadeusz Piwecki "Maluśki".  Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

Zenon Tadeusz Piwecki "Maluśki". Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

Nasz newsletter