Data urodzenia:
1895-12-21
Stopień:
podporucznik (1944)
Miejsce urodzenia:
Szczutowo, ówczesny powiat rypiński
Imiona rodziców :
Franciszek - Tekla
Wykształcenie:
W latach 1910 - 1914 uczęszczał do prywatnego Gimnazjum Polskiego w Płocku, gdzie uczył się również Władysław Broniewski, późniejszy poeta. Uczestniczył w organizowaniu kółek samokształceniowych i w szkoleniu Polskich Drużyn Strzeleckich, za co został wydalony ze szkoły. Po złożeniu egzaminów eksternistycznych w 1918 r. podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Przebieg służby wojskowej:
W 1915 r. wstąpił do Legionów Polskich. Komendant POW II Obwodu Lipnowskiego w latach 1915 - 1918. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. w randze pporucznika uczestniczył w działaniach bojowych Armii „Kraków".
Dwudziestolecie międzywojenne:
W 1929 r. zamieszkał w Dąbrowie Górniczej. Po odbyciu praktyki adwokackiej otworzył własną kancelarię. Był obrońcą w procesach politycznych.
Lata 1939-1944:
W czasie II wojny światowej przedostał się Warszawy, gdzie mieszkał aż do Powstania. W Warszawie posługiwał się zmienionym "lewym" nazwiskiem - Zaburda. Niósł pomoc polskim Żydom.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSSpoł. (Wojskowa Służba Społeczna) - w szeregach patrolu społecznego przy sztabie, do 2.10.1944 r. Jego dowódcą był por./kpt. Bogumił Szczepan Chwist "Bończewski" (1905-1974). Zadaniem patrolu była służba wewnętrzna: przeciwdziałanie grabieżom i bezprawiu w szeregach powstańczych.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania za wiedzą dwództwa wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, dzięki czemu uniknął wywózki do Niemiec.
Losy po wojnie:
W 1945 r. powrócił do Dąbrowy Górniczej. Od 17 lutego 1945 do sierpnia 1945 r. pełnił funkcję starosty bielskiego. Powróciwszy do Dąbrowy Górniczej podjął pracę w swym zawodzie, jednocześnie uczestnicząc w życiu publicznym. W latach 1946 - 1965 był Przewodniczącym Miejskiego Komitetu Odbudowy Warszawy. Był aktywnym działaczem dąbrowskiego Klubu Literackiego i honorowym wiceprzewodniczącym Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej, a także wiceprzewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Od 12 grudnia 1990 r. Honorowy Obywatel Dąbrowy Górniczej.
Odznaczenia i awanse:
Za swą działalność w okresie Powstania Warszawskiego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz awansowany do stopnia podporucznika. Pozostałe odznaczenia: Krzyż Niepodległości, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Warszawę 1939 - 1945, Medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Miejsce śmierci :
Dąbrowa Górnicza
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Datę i miejsce śmierci zgłosił listownie p. Grzegorz Chmielewski, syn Powstańca. MPW-teczka: kopia wniosku o odznaczenie WKP podpisane przez Środowisko Żółnierzy AK Organizacji "Kadra Polski Niepodległej" i zgrupowania Bartkiewicza - ZBoWiD, Zarząd Stołecznego Województwa Warszawskiego.
Publikacje:
Encyklopedia Dąbrowy Górniczej A - Z (Tom 1), Stefan Pobideł, wyd. TP DG (1996)