Data urodzenia:
1912-10-18
Funkcja:
lekarz, szef służby sanitarnej batalionu "Ryś"
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Sławomir - Zdzisława z domu Drzewiecka
Wykształcenie i przebieg słuzby wojskowej:
Ukończył Szkołę Podchorążych Sanitarnych i Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. We wrześniu 1939 r. kierowany do szpitala w twierdzy Brześć a następnie do szpitala w SGO Polesie.
Po kapitulacji w październiku 1939r. przedostał się do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
W konspiracji od grudnia 1939 r. w ZWZ - AK. Pułk „Baszta”. Szkolił drużyny sanitarne, brał udział w zdobywaniu broni. Uczył studentów medycyny.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Ryś" - szef służby sanitarnej. Komendant samodzielnego Punktu Opatrunkowego przy ul. Puławskiej 94.
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów
Losy po wPowstaniu:
W ostatnich dniach Powstania próbował przedostać się kanałami do Śródmieścia. Pojmany przez Niemców dostał się do niewoli. W obozie w Skierniewicach zorganizował szpital dla rannych Powstańców. Po likwidacji obozu uciekł i pod zmienionym nazwiskiem przebywał we wsi Domaradzyń aż do momentu wejścia armii radzieckiej.
Miejsce pochówku:
Łódź, Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej
Źródła:
Halina Jędrzejewska, Lekarze Powstania Warszawskiego 1VII – 2 X 1944 wyd. TLW. Wymieniony w książce „Tajne nauczanie medycyny i farmacji w latach 1939-1945” Aleksandry Dawidowskiej, informacje przekazane przez p. Witolda Mockałło, syna chrzestnego Zdobysława Czerwińskiego, na podstawie archiwum rodzinnego p. Tomasza Czerwińskiego (syna Powstańca) i odręcznego życiorysu Z. Czerwińskiego dla ZBoWiD.