Data urodzenia:
1923-04-07
Miejsce urodzenia:
Dęblin
Imiona rodziców :
Bolesław - Kazimiera z domu Krogulska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - Oddział Dyspozycyjny B (Kedyw-"Kolegium B"). W listopadzie 1943 r. brał udział w akcji "budy" - ataku na niemieckie samochody policyjne na Nowym Świecie, 24 stycznia 1944 r. uczestniczył w akcji likwidacyjnej w Al. Jerozolimskich.
Oddział:
Kwatera Główna sztabu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - Oddział Osłony Kwatery Głównej (dawny Kedyw-"Kolegium B") - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra
Maria w czasie Powstania Warszawskiego sanitariuszką w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym przy ul. Długiej 7 oraz w szpitalu polowym przy ul. Szopena.
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu Zbigniew Mirgałowski trafił do niewoli niemieckiej, w Oflagu VII A Murnau spotkał internowanego od września 1939 roku ojca, Bolesława Mirgałowskiego. Po wyzwoleniu pozostał na Zachodzie.
Okoliczności śmierci:
Zmarł w 1995 roku w Londynie.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Ojciec - mjr. piech. Bolesław Mirgałowski (1889-1983) , oficer Wojska Polskiego, kawaler VM, z dniem 3 października 1924 roku przeniesiony z 15 pułku piechoty „Wilków” w Dęblinie do Korpusu Ochrony Pogranicza na stanowisko dowódcy 1 batalionu granicznego. Uczestnik kampanii wrześniowej, od jesieni 1939 roku przebywał w niewoli w obozie jenieckim w Murnau. Po wojnie mjr Mirgałowski powrócił do kraju, zaś Zbigniew pozostał na Zachodzie, gdzie założył rodzinę. Jego żona Barbara również była uczestniczką Powstania Warszawskiego (brak bliższych danych).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt - materiały p. Marka Gębskiego