Data urodzenia:
1926-03-20
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
26 Chrobry
Miejsce urodzenia:
Miłosna, powiat Otwock
Imiona rodziców:
Wincenty Mieczysław - Ludwika z domu Medyńska
Udział w konspiracji 1939-1944 r.:
W konspiracji na terenie Warszawy - brak bliższych danych na temat przydziału. Według informacji rodzinnej Zbigniew Waldemar Michałowski "Burza" w czasie wojny pracował w niemieckiej organizacji Todt, skierowany do niej przez Armię Krajową w celach wywiadowczych (źródło informacji: Alicja i Czesław Michałowscy: W biegu od świtu do zmierzchu.)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 4. kompania - pluton bojowy "Konara"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany :
Ranny w sierpniu 1944 roku w Pasażu Simonsa.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Stalag III-A Luckenwalde.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 35 G, rząd II, grób 22
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Wincenty Mieczysław Michałowski (ur. 8.10.1899 - zm. 08.04.1940) w latach 1917-1918 pełnił czynną służbę w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) oraz brał udział w walkach w obronie Wilna oraz kampanii 1920 roku. Powołany do 22 pułku piechoty w Siedlcach w jego szeregach brał udział w walkach w Armią Czerwoną. Od 1924 roku pracował w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego. Aresztowany przez Niemców wiosną 1940 roku za współpracę z oddziałem majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala", został rozstrzelany 8 kwietnia 1940 roku. Po wojnie Zbigniew założył rodzinę: ożenił się z Anną Ludwiką Krysiak i miał córkę Krystynę. Po jego śmierci żona z córką wyemigrowały do USA.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Archiwum rodzinne p. Czesława Michałowskiego, przyrodniego brata Powstańca, Alicja i Czesław Michałowscy: W biegu od świtu do zmierzchu.
Publikacje:
Tomasz Łabuszewski, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997.