Pseudonim:
"Zbyszek"
Data urodzenia:
1923-00-00
Data śmierci:
1944-08-10
Funkcja:
-
Rocznik:
1923
Imiona rodziców:
Eugeniusz - Stanisława z domu Adamska
Udział w konspiracji 1939 -1944:
ZWZ-AK
Wykształcenie do 1944 r. :
Ukończył elitarne Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Kostki w Warszawie przy ul. Traugutta 3. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1942 roku rozpoczął tajne studia medyczne w Prywatnej Szkole Zawodowej dr. J. Zaorskiego dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Nowolipki 90
Oddział:
W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego Zbigniew Markiewicz „Zbyszek” otrzymał rozkaz zorganizowania punktu sanitarnego/szpitala polowego dla żołnierzy i ludności cywilnej przy ul. Dzikiej.
Szlak bojowy:
Wola
Miejsce (okoliczności) śmierci:
W momencie zajęcia Powązek i ulicy Dzikiej przez oddziały niemieckie pozostał w szpitalu razem z rannymi. Prawdopodobnie został rozstrzelany wraz z rannymi około 10.08.1944 r. Ciała nie odnaleziono.
Miejsce pochówku:
Brak. Upamiętniony symbolicznie w podziemiach kościoła św. Marcina w Warszawie przy ul. Piwnej, gdzie ufundowano tablicę z napisem: Zenona Markiewicz lat 24, Zbigniew Markiewicz lat 21, żołnierze Armii Krajowej, zginęli w Powstaniu Warszawskim.”
Źródła:
Relacja p. Lidii Markiewicz – Ziental, sanitariuszki „Lidki” z 3 kompanii „Giewont” w batalionie AK „Zośka”, siostry Zbigniewa Markiewicza, oparta m. in. na informacjach uzyskanych od kolegów „Zbyszka”, świadków wydarzeń z 10.08.1944, w tym Mieczysława Duszyńskiego, późniejszego skrzypka Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zbigniew Markiewicz Pseudonim: "Zbyszek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zbigniew Markiewicz "Zbyszek" (1923-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, dar p. Lidii Markiewicz - Ziental

Zbigniew Markiewicz "Zbyszek" (1923-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, dar p. Lidii Markiewicz - Ziental

Nasz newsletter