Pseudonim:
"Śmigły"
Data urodzenia:
1921-05-05
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - ...
Pseudonimy:
"Bolek”, "Śmigły”, "Radzewicz”.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1940 r. - żołnierz Związku Walki Zbrojnej w Okręgu Warszawa-Miasto. Zaprzysiężony przez mjr. rez. Jana Kąkolewskiego, ps. "Dziadek” - późniejszego komendanta Okręgu Białystok Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1941 r. był więziony przez dziewięć tygodni na Pawiaku. Następnie działał jako żołnierz Okręgu Warszawa-Miasto NOW. Prowadził akcje werbunkowe i kolportaż prasy w ramach prac wydziału propagandy. W 1942 r. przeszedł dziewięciomiesięczne przeszkolenie w tajnej podchorążówce (uczestniczył m.in. w trzymiesięcznych działaniach partyzanckich w lasach radomskich), uzyskując stopień kaprala podchorążego. W lipcu 1943 r. awansował do stopnia plutonowego. Brał udział w zdobywaniu broni i amunicji oraz w akcjach sabotażowych na terenie Ochoty i lotniska wojskowego Okęcie - m.in. w akcji spalenia kilku samolotów niemieckich na Okęciu w październiku 1943 r.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - kompania rezerwowa, następnie II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków".
Awanse:
Awansowany do stopnia sierżanta podchorążego.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318/VIII F Lamsdorf (Teillager 344), w styczniu 1945 r. w pieszej kolumnie jeńców wyszedł w kierunku Berlina - podczas ewakuacji uciekł.
Losy po wojnie:
W maju 1945 r. przedostał się do 2. Korpusu gen. Władysława Andersa. Jako sierżant 10. Pułku Artylerii Ciężkiej służył we Włoszech i Szkocji. Po ukończeniu służby w 1947 r. pozostał na stałe w Wielkiej Brytanii.
Numer jeniecki:
102700
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter