Data urodzenia:
1926-12-07
Imiona rodziców:
Walerian - Helena z domu Martini
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły powszechnej w Chełmie Lubelskim. W Warszawie uczeń tajnych kompletów Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, w 1943 roku uzyskał tzw. "małą maturę"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1943 roku - Bataliony Chłopskie - oddział zorganizowany w Chełmie Lubelskim i dowodzony przez por. Cabana. Do zadań Zbigniewa Karantera należało przewożenie tajnej prasy oraz meldunków na trasie Chełm - Lublin - Chełm, a także zbieranie informacji o wojsku, ludności niemieckiej i nacjonalistach ukraińskich, a następnie przekazywanie tych informacji dowództwu. 1.08.1943 roku cały 6-osobowy oddział został aresztowany przez Gestapo i przetrzymywany w więzieniu w Chełmie Lubelskim. Przy pomocy lekarza więziennego, który "uznaje go za zmarłego" udaje mu się zbiec do Warszawy.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wspólna 28 m. 17
Praca w czasie okupacji:
Ekspedient sklepowy.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon "Ratusz - Wojskowa Służba Ochrony Powstania - VI zgrupowanie WSOP - batalion "Bełt" - 3. kompania ppor. "Wika" (Zenon Wiktorczyk) - ochotnik (przystępuje 3 sierpnia 1944 na Hożej)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - walka na odcinkach Nowogrodzka - Marszałkowska (Kawiarnia Szwajcarska) - Aleje Jerozolimskie 17
Odniesione rany:
Dwukrotnie ciężko ranny podczas walk 19 sierpnia 1944 r. (trafiony odłamkami w nogę i szyję) - wyłączony z dalszych działań zostaje umieszczony w szpitalu polowym na Żurawiej 7, a po jego zbombardowaniu w szpitalu na Wspólnej 27.
Losy po Powstaniu:
Około 3.10.1944 wyjechał z Warszawy z rannymi. W trakcie transportu udaje mu się zbiec z konwoju i przy pomocy podziemnego sanitariatu dostaje się do szpitala w Milanówku. Pod koniec października przewieziony do szpitala Św. Trójcy w Piotrkowie Trybunalskim. Tam zastaje go w lutym 1945 roku wkroczenie wojsk polskich i sowieckich. Po odnalezieniu rodziców od kwietnia 1945 roku mieszkał w Przemyślu.
Losy po wojnie:
W 1947 roku aresztowany przez UB, przetrzymywany przez kilka miesięcy w areszcie śledczym w Krakowie, a następnie w Katowicach.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Panteon Żołnierzy Polski Walczącej - Kolumbarium - krypta LB - II - 3
Źródła:
Archiwum rodzinne, MPW - ankieta