Data urodzenia:
1921-03-07
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji:
208 / Obszar
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od lata 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Tuż przed Powstaniem, zagrożony dekonspiracją, wyjechał do Warszawy
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Nie mogąc dotrzeć na miejsce zbiórki swojego macierzystego oddziału dołączył ochotniczo do kompanii ochrony Sztabu Obszaru "Koszta"
Oddział:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - kompania ochrony Sztabu Obszaru "Koszta" - poczet
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu trafił do obozu jenieckiego w Austrii, skąd po nieudanej próbie ucieczki został przeniesiony do obozu o zaostrzonym rygorze, z obowiązkiem pracy ("komenderówka"), by ostatecznie znaleźć się w Szwajcarii, gdzie uzyskał status żołnierza internowanego.
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił około 1945-1946 roku i osiadł we Wrocławiu, gdzie podjął studia na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia ukończył w 1951 roku, uzyskując dyplom lekarza weterynarii, rok później - stopień naukowy doktora (1952) zaś w 1960 - docenta. W 1957 r. przeniósł się do Szczecina, do ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej, gdzie zorganizował Katedrę Zoohigieny, którą kierował do śmierci (w stopniu profesora zwyczajnego). W latach 1965-1967 był prodziekanem Wydziału Zootechnicznego. Autor i współautor ponad 100 publikacji o charakterze podstawowym lub praktycznym, a także autor dwóch podręczników zoohigieny. Zmarł w 1976 r. w wyniku zawału serca.
Odznaczenia :
Za udział w Powstaniu odznaczony Krzyżem Walecznych (brak bliższych danych). Za pracę naukową uhonorowany m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Tysiąclecia, Gryfem Pomorskim
Miejsce pochówku:
Cmentarz Centralny w Szczecinie, kwatera 45 D, rząd N, grób 81
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne
Publikacje :
Sylwetki profesorów. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Forum Uczelniane, Numer specjalny, październik 2011, s.16.