Wojciech Edward Żaczkiewicz

Pseudonim:
"Wojtek"
Data urodzenia:
1922-02-22
Data śmierci:
1948-06-11
Funkcja:
d-ca drużyny
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Anna
Wykształcenie:
Absolwent Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Warszawie, harcerz Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 - II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 225.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - kompania rezerwowa
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Oflagu VII A Murnau
Losy po wojnie:
Zmarł w 1948 roku. Pochowany na Powązkach Wojskowych w kwaterze A 28, rząd 13, grób 17
Informacje dodatkowe:
W 1942 [1943] został skierowany na na kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agrikola”, który ukończył w stopniu kaprala podchorążego. Zwerbowany przez instruktora szkoły rtm. Adama Rzeszotarskiego „Junosza” do oddziałów ZWZ-AK Obwodu Żoliborz, gdzie wszedł w skład 225 plutonu w zgrupowaniu „Żmija". 28 kwietnia 1943 brał udział w akcji dywersyjnej na rzecz wsparcia powstania w getcie warszawskim. Na rozkaz dowódcy obwodu ppłk. Mieczysława Niedzielskiego ”Żywiciel„ uczestniczył w ataku na posterunek SS na rogu ul.Konwiktorskiej i Zakroczymskiej. Od początku 1944 r. dowodził plutonem 225. Ciężko ranny w potyczce z Niemcami przy magazynie broni na Bielanach dnia 1 lutego 1944 (podczas przygotowywania akcji wspierającej działania dywersyjne oddziału DB ”17„). Leczony początkowo w szpitalu, a następnie w mieszkaniu w Śródmieściu, gdzie zastał go wybuch Powstania. Pomimo niezaleczonej rany przyłączył się do walk w ramach Zgrupowania ”Chrobry II„. Po upadku Powstania w niewoli niemieckiej. Po powrocie do kraju na przełomie 1945/1946 roku ciężko zachorował. Zmarł w 1948 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: sygn. P/8349. Wymieniany w relacji Wacława Gluth-Nowowiejskiego dla Archiwum Historii Mówionej MPW
Publikacje:
Katarzyna Utracka: Zgrupowanie AK "Chrobry II". Warszawa: Bellona, 2004; Chorągiew Warszawska ZHP w Konspiracji. Warszawskie Szare Szeregi X.1939-VII.1944 (Organizacja). Warszawa: 1998, s. 105–106.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa powstańców z 4 kompanii II Bat. Zgr. "Chrobry II" na rogu ul. Ceglanej i Żelaznej. Na zdjęciu: Henryk Fila, kpr. Olgierd Paderewski, Wojciech Żaczkiewicz "Wojtek". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/4845/11

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa powstańców z 4 kompanii II Bat. Zgr. "Chrobry II" na rogu ul. Ceglanej i Żelaznej. Na zdjęciu: Henryk Fila, kpr. Olgierd Paderewski, Wojciech Żaczkiewicz "Wojtek". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/4845/11

Nasz newsletter