Włodzimierz Zbigniew Dusiewicz

Pseudonim:
"Dusza"
Data urodzenia:
1931-01-13
Data śmierci:
2024-10-14
Funkcja:
łącznik, służby pomocnicze
Miejsce urodzenia:
Nowa Wieś (powiat Szamotuły)
Imiona rodziców:
Władysław - Jadwiga
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną ukończył dwie klasy szkoły powszechnej (Szkoły we Wronkach i Grodzisku Wielkopolskim.) Członek gromady zuchowej "Wilczki", w lipcu 1939 roku uczestniczył w kolonii zuchowej. W roku szkolnym 1939/1940 rozpoczął naukę w III klasie obowiązkowej szkoły niemieckiej w Grodzisku Wielkopolskim, naukę kontynuował do momentu wysiedlenia w kwietniu 1941 r.
Okres okupacji niemieckiej:
W kwietniu 1941 razem z rodziną został wysiedlony z Wielkopolski do Łodzi, a następnie do Konstantynowa, gdzie przebywał w przejściowym obozie dla wysiedlonych. Od września 1941 roku w Generalnej Guberni, pod opieką Rady Głównej Opiekuńczej (RGO) w Warszawie.
Harcerstwo i udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia/lutego 1943: Szare Szeregi - Zawiszacy. Przeszedł szkolenie z zakresu łączności, m. in. na obozach letnich w Śródborowie i pod Konstancinem - oficjalnie działających pod nazwą kolonii letnich RGO dla młodzieży szkolnej. Zajmował się zdobywaniem informacji wywiadowczych i przenoszeniem meldunków
Adres przed Powstaniem:
Mokotów - ul. Idzikowskiego 35/37 - internat RGO dla chłopców
Oddział:
Szare Szeregi
Szlak bojowy:
Mokotów - Pyry
Losy po Powstaniu:
Wobec braku możliwości powrotu do stanicy udał się w rodzinne strony ojca, tj. w rejon Gór Świętokrzyskich. Przez pewien czas pełnił funkcję łącznika ks. Gruszki - proboszcza parafii w Nowej Słupi. W listopadzie 1944 r. zamieszkał w Radomiu, w schronisku RGO przy ul. Wałowej. W styczniu 1945 roku powrócił do Warszawy i rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica. W tym czasie aktywnie działał w harcerstwie jako drużynowy w 16 WDH im. Zawiszy Czarnego.
Losy po wojnie:
Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, aktor lalkowy. Po wojnie począwszy od 1948 roku odbył szkolenia pilota szybowcowego oraz szkolenie z zakresu skoków spadochronowych. W 1948 roku zdał maturę. Po maturze w 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m. in. w Teatrze Narodowym u Erwina Axera oraz w Państwowym Teatrze Lalek i Aktora „Baj” w Warszawie (od 1951) u Jerzego Dargiela. W 1957 roku powrócił do harcerstwa - drużynowy macierzystej 16 WDH, podharcmistrz, Instruktor Wychowania Artystycznego w Chorągwi Stołecznej i Mazowieckiej. W latach 1960-1965 pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej nr 61 na warszawskiej Ochocie (ul. Białobrzeska 27). W kolejnych latach pracował jako redaktor filmów dla szkół w Centrali Filmów Oświatowych „Filmos” (1966-1968) oraz w Wytwórni Filmowej Czołówka (od 1969 do 1992 - asystent reżysera, reżyser filmów dokumentalnych.) Pisywał także do miesięcznika „ Kamera". Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz pracownik Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na stanowisku naczelnika działu krajowego. W 1993 został wybrany prezesem Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich . Funkcję tę pełnił do roku 2006 . W tym samym okresie (1993) przez rok był prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie. W 2003 wszedł w skład Rady Programowej Muzeum Policji. Od 1996 roku na emeryturze. Pracuje społecznie w środowisku Stowarzyszenia Szarych Szeregów m. in. w redakcji pisemka ”Warszawskie Szare Szeregi"
Odznaczenia:
5 lutego 2002 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2012 w został odznaczony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego Medalem „Pro Patria” w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski. W dowód uznania zasług na rzecz stosunków polsko-niemieckich odznaczony w ambasadzie RFN w Warszawie w 2015 r. przez ambasadora Rolfa Nikla Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przyznanym przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny Południowy w Antoninowie, kw. 4D, rząd 6, grób 27
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, materiały biograficzne uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne Włodzimierza Dusiewicza. Informację o śmierci i miejscu pochowania przekazał do Działu Kombatanta syn, p. Andrzej Dusiewicz.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fotografia z okresu okupacji niemieckiej, pochodząca z legitymacji szkolnej. Ze zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fotografia z okresu okupacji niemieckiej, pochodząca z legitymacji szkolnej. Ze zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Fot. zbiorów prywatnych p. Włodzimierza Dusiewicza

Nasz newsletter