Pseudonim:
"Mohort"
Data urodzenia:
1914-02-27
Data śmierci:
1999-03-01
Funkcja:
dowódca plutonu
Miejsce urodzenia:
Ługańsk (Rosja)
Imiona rodziców:
Władysław - Emilia z domu Moraczewska
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Liceum Handlowe im. Komisji Edukacji Narodowe (ukończone w 1936 r.), Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu ( 1937 r. ) i przydział do jednostki Wojska Polskiego w Grojewie (?) na dwumiesięczną praktykę. W 1938 r. miesięczne ćwiczenia rezerwistów.
Praca do 1939 r.:
Praca w przedsiębiorstwie handlowym rodziców.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Mobilizacja 28.08.1939 r. i skierowanie do 110 pułku Podlaskiej Brygady Kawalerii.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. ZWZ-AK, na terenie Warszawa-Mokotów, wprowadzony przez kapitana Ejsmonda i porucznika Małachowskiego. Otrzymuje polecenie werbowania i kompletowania plutonu dowodzonego przez porucznika Małachowskiego. W pierwszej połowie 1943 roku wstępuje do Komórki Likwidacji Zaopatrzenia przy radiostacji Delegatury Rządu w Konstancinie.
Adres przed Powstaniem:
Skolimów, ul Słowackiego 2
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Do 15 sierpnia 1944 r. w oddziałach AK w lasach Chojnowskich w batalionie porucznika "Twardego" (jako dowódca plutonu). 16 sierpnia oddział przebija się do Warszawy. Na Mokotowie d-ca plutonu w kompanii porucznika "Gryfa" (Stanisław Milczyński)
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - kompania "Krawiec"
Szlak bojowy:
Lasy Chojnowskie - Lasy Kabackie - Sadyba - Czerniaków - Mokotów: walki na Sadybie, następnie na odcinku ulicy Chełmskiej (do 21 sierpnia), udział w natarciu w kierunku Łazienek. Przejściowo zajęcie ulicy Podchorążych. Po 15 IX 1944 oddział zaczyna wycofywać się w kierunku Mokotowa.
Odniesione rany:
Ranny w ramię podczas wycofywania się w kierunku Mokotowa.
Losy po Powstaniu:
Ukrywa się na przedpolach Sadyby i próbuje przedostać się do domu rodziców w Skolimowie. Na Służewcu otrzymuje pomoc Polaków, którzy opatrują go i pomagają dostać się do Skolimowa. Na miejsce dociera 28 września 1944 r. Ukrywa się na terenie Skolimowa i województwa warszawskiego, jednocześnie kontynuując działalność konspiracyjną. W drugiej połowie listopada, w obecności pchor. „Łęckiego” i kpt „Grzegorza” awansowany na podporucznika. Otrzymuje funkcje d-cy I plutonu w korpusie ppor. Sobkowa. Pozostaje tu do rozwiązania AK w styczniu 1945 r.
Losy po wojnie:
Po wkroczeniu Armii Czerwonej, aby uniknąć wcielenia do służby wojskowej, wstępuje do Kompanii Ruchu miasta Warszawy. Pracuje tam od kwietnia do października 1945 r. Zaczyna interesować się nim Urząd Bezpieczeństwa i w listopadzie 1945 zostaje aresztowany, Zostaje zwolniony, ale za tydzień ma zgłosić się do Urzędu Bezpieczeństwa. Po zwolnieniu, wyjeżdża ze Skolimowa i ukrywa się u znajomych mieszkających w dalszych częściach Polski. Wraz z bratem Henrykiem poszukiwanym po wkroczeniu Armii Czerwonej przez UB i NKWD, uciekają do Szwecji. W sierpniu 1949 roku emigruje do Kanady, gdzie mieszka do końca życia. Umiera w Hamilton 1 marca 1999 r.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu brali udział dwaj jego bracia: Henryk i Witold. Witold poległ 12.08.1944 r.
Miejsce śmierci:
Hamilton
Miejsce pochówku:
Hamilton, Kanada
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter