Pseudonim:
"Czuj"
Data urodzenia:
1919-01-19
Data śmierci:
1985-09-18
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Numer legitymacji AK:
4761
Miejsce urodzenia:
Tarnów
Imiona rodziców:
Franciszek - Helena
Wykształcenie (w tym wojskowe):
W 1938 r. wstąpił do w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu - 3. szwadron szkolny
Udział w kampanii wrześniowej 1939 r. :
W walkach we wrześniu 1939 r. w szeregach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego (20 puł. - garnizon Rzeszów) w stopniu kaprala podchorążego. Ranny pod Rawą Ruską, następnie od 19.09.1939 r. jeniec wojenny, przebywał w niewoli niemieckiej w obozie jenieckim w Koninie Żagańskim (Dulag Kunau). 15.12.1940 r. zwolniony na skutek choroby płuc.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1941 r. w ZWZ-AK - Inspektorat "Niwa" pow. Nowy Sącz, pod pseudonimem "Szreniawa". Po donosie konfidenta, rozkazem AK skierowany w czerwcu 1944 r. z Piwnicznej do Warszawy. Prawdopodobny przydział przed Powstaniem: Warszawski Okręg Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon "Róg" - batalion "Bończa"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - 1. kompania - pluton 105
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Odznaczenia i awanse:
Rozkazem Nr 36 z dn. 2.10.1944r. awansowany do stopnia podporucznika, odznaczony Krzyżem Walecznych (rozkaz Nr 512-I-BPD).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Falligbostel, X-BSandbostel, obozu w Bergen-Belsen i Lubece.
Numer jeniecki:
1323
Losy po wyzwoleniu:
Po zakończeniu wojny przebywał w obozie dla byłych jeńców wojennych PWX Lubeka do 25.08.1945 r., a od 26.08.1945 r. do 26.01.1946 r. w Polskim Ośrodku Wojskowym AR. Nr 406 - Lippstadt (Brytyjska Strefa Okupacyjna Niemiec), następnie od 27.01.1946 r. do 19.03.1946 r. w Obozie dla byłych jeńców wojennych /PWX/DP Camp/ w Borghorst - Amerykańska strefa okupacyjna Niemiec i do 03.06.1947 r. Ośrodek Polskich Oficerów w Murnau. W czerwcu 1947 r. zdemobilizowany.
Miejsce śmierci :
Katowice
Miejsce pochówku :
-
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt. Kopie dokumentów udostępnione z archiwum rodzinnego przez córkę, p. Barbarę Zarembę
Uwagi :
W legitymacji Armii Krajowej widnieje nieprawidłowa pisownia nazwiska „Zaręba". Rozpoznanie na zdjęciu z okresu Powstania Warszawskiego w ogrodach Konserwatorium Muzycznego przy Okólniku zgłoszone przez p. Barbarę Zarembę na podstawie odręcznej notatki ojca. Obecnie brak bliższych informacji na temat tożsamości wskazanego żołnierza.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Należąca do Władysława Zaremby legitymacja Armii Krajowej - awers i rewers. Uwaga! W dokumencie nieprawidłowa pisownia nazwiska „Zaręba". Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Należąca do Władysława Zaremby legitymacja Armii Krajowej - awers i rewers. Uwaga! W dokumencie nieprawidłowa pisownia nazwiska „Zaręba". Kopie dokumentów z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj”.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powstańcy na terenie ogrodu na tyłach Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. Por. Wacław Jastrzębowski „Aspira” demonstruje kpt. Cyprianowi Odorkiewiczowi „Krybar” naszywkę Dywizji „Wiking” ze zdobytego transportera opancerzonego w al. Na Skarpie. Odbitka z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj". Na rewersie zdjęcia odręczna notatka jej ojca "jestem na tym zdjęciu, trzeci z lewej".

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powstańcy na terenie ogrodu na tyłach Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. Por. Wacław Jastrzębowski „Aspira” demonstruje kpt. Cyprianowi Odorkiewiczowi „Krybar” naszywkę Dywizji „Wiking” ze zdobytego transportera opancerzonego w al. Na Skarpie. Odbitka z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj". Na rewersie zdjęcia odręczna notatka jej ojca "jestem na tym zdjęciu, trzeci z lewej".

Odbitka z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki  ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj". Na rewersie zdjęcia odręczna notatka jej ojca "jestem na tym zdjęciu, trzeci z lewej".

Odbitka z archiwum rodzinnego p. Barbary Zaremby, córki ppor. Władysława Zaremby ps. „Czuj". Na rewersie zdjęcia odręczna notatka jej ojca "jestem na tym zdjęciu, trzeci z lewej".

Ta sama fotografia w zbiorach Muzeum, zawierająca opis:  Powiśle. Teren ogrodu na tyłach Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. Por. Wacław Jastrzębowski "Aspira" demonstruje kpt. Cyprianowi Odorkiewiczowi "Krybar" naszywkę Dywizji "Wiking" ze zdobytego transportera opancerzonego w al. Na Skarpie. Drugi od prawej sierż. Władysław Tyczyński ,,Orzeł". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1486, zbiór Stanisława Kopfa. Żołnierz trzeci z lewej nierozpoznany.

Ta sama fotografia w zbiorach Muzeum, zawierająca opis: Powiśle. Teren ogrodu na tyłach Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. Por. Wacław Jastrzębowski "Aspira" demonstruje kpt. Cyprianowi Odorkiewiczowi "Krybar" naszywkę Dywizji "Wiking" ze zdobytego transportera opancerzonego w al. Na Skarpie. Drugi od prawej sierż. Władysław Tyczyński ,,Orzeł". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1486, zbiór Stanisława Kopfa. Żołnierz trzeci z lewej nierozpoznany.

Nasz newsletter