Data urodzenia:
1907-06-22
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 136 Miejsce: 68
Miejsce urodzenia:
Pechratka, pow. Łomża
Imiona rodziców:
Stanisław -
Maria z domu Mozel
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1941 - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sokołowska 20 m. 3
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, następnie Grupa "Północ" - zgrupowanie "Leśnik" - 3. kompania "Wolska"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na Długiej 11, podawane daty zgonu pomiędzy 20 a 30 sierpnia 1944 (20, 26 i 30 VIII)
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Miejsce pochówku:
Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany ze skweru przy ul. Długiej do mogiły tymczasowej w Ogrodzie Krasińskich, skąd podczas ekshumacji wtórnej 20 maja 1947 roku został przeniesiony na Cmentarz Powstańców Warszawskich na Woli. Ponieważ pierwotny znaczek (8622), którym PCK oznaczyło szczątki w roku 1945 uległ uszkodzeniu, przy kolejnej ekshumacji opatrzono ciało kolejnym znaczkiem z numerem 17799.
Kompania "Wolska":
Oddziały dowodzone przez ppłk Szypowskiego zostały wzmocnione przez kompanię ppor. "Sępa" z oddziałów wolskich. Na Starym Mieście niedobitki wolskich oddziałów mjr "Waligóry" (Jana Tarnowskiego), zbliżone do stanu batalionu - ok. 300 ludzi, podzielono na dwie kompanie. Jedna z nich, pod dowództwem ppor. "Sępa" (Eugeniusz Śmieszek) z asystującym por. "Wilnianinem" (Jerzym Dominikiem) i częścią służb Obwodu III, została skierowana na Muranów po południu, 10.08.1944 r. w sile trzech plutonów czyli ok. 130 żołnierzy. Prawdopodobnie to por. "Wilnianin" dowodził od samego początku kompanią wolską na Muranowie. Według relacji Stanisława Frey-Kułakowskiego, uczestnika tamtych wydarzeń, "Wilnianin" był faktycznym d-cą, jednak formalnie d-cą kompanii był "Sęp". W składzie nowo utworzonej kompanii pod dowództwem ppor. "Sępa" znalazły się plutony: pluton chor. "Zbroi" (Kaczmarczyk vel Kaczmarek), pluton "300" pchor. "Ludwika" (Janusz Przedborski), pluton st. ogn. "Harta" (Jan vel Janusz Ostrowski). Do plut. "300" przydzieleni zostali ponadto bracia: plut. "Pantera" (Tadeusz Zabudowski) i plut. "Bafomet" (Władysław Zabudowski) oraz sanitariuszki: "Krystyna"-"Dalia" (Krystyna Zielińska), "Iza" (Izabela Majchrowicz), "Mirka" (Maria Baranowska) oraz "Jagoda" (Jadwiga Kędziorekk). W skład plutonu "300" wchodziło 43 żołnierzy, w tym: 3 oficerów, 4 podchorążych i 16 podoficerów.
Za: J. Żbikowski, Zgrupowanie Armii Krajowej "Leśnik". Geneza i szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2007, s. 103-104.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego rodzice zamieszkali na Woli (ojciec Stanisław, ur. 1881 i matka
Maria), w czasie Powstania Warszawskiego zostali wywiezieni do Niemiec i osadzeni w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Stanisław przeżył i poszukiwał żony Marii Zabudowskiej jeszcze w 1949 r. (wywieziona do obozu, dalsze losy nieznane). 10-letni syn Władysława,
Kazimierz Edward Zabudowski w tzw. czarną sobotę 5 sierpnia 1944 roku podczas pacyfikacji Woli został odebrany matce przez żołnierzy ukraińskich, po wypędzeniu mieszkańców z domu przy ul. Sokołowskiej 20. Anna Zabudowska poszukiwała w 1945 i 1946 r. roku syna i męża za pośrednictwem PCK. Kazimierz Zabudowski figuruje na liście nieletnich wywiezionych do Niemiec. Natomiast Władysław Zabudowski wymieniany jest w Archiwum Historii Mówionej przez Powstańca Jana Winiarskiego ps. Żbik, którego w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego wciągnął wraz z dwoma innymi chłopakami z ulicy Płockiej do oddziału por. Jaśmina (III Obwód "Waligóra").
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka ogólna poszukiwań
Uwagi:
W niektórych zapisach PCK podany rok urodzenia 1902. Rok podany przez poszukującą żonę - 06/1907. Baza Straty.pl - dane Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej V Zg 566/50 Archiwum Sądu Powiatowego w Warszawie, IPN BU 3049/117 str. 559-560, Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie. Formularze w sprawach o stwierdzenie zgonu i uznanie za zmarłego na podstawie akt Zg sądów powiatowych dla Warszawy. Zmarli w różnych okolicznościach z terenu Warszawy.