Data urodzenia:
1905-04-01
Stopień:
porucznik rezerwy artylerii
Imiona rodziców:
Konstanty - Maria z domu Kulesza
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Ukończył gimnazjum M. S. Panczenki , następnie rozpoczął naukę u prof. G.J. Komara w Gosudarstwiennyje Chudożestwiennyje Masterskije w Odessie. W 1922 roku zdał rosyjską maturę. W listopadzie 1922 roku powrócił do kraju, gdzie podjął dorywcze studia malarskie w Szkole Blanki Mercere przy Pl. Teatralnym w Warszawie. w 1925 r. zdał polską maturę w gim. Ludwika Lorenza w Warszawie. W latach 1925-1928 studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Równolegle ze studiami na Politechnice, wstąpił do Szkoły Sztuk Pięknych (późniejszej ASP) i rozpoczął studia pod kierunkiem profesorów Karola Tichego, Wojciecha Jarzębowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego. W 1928 r. porzuca architekturę dla malarstwa. W tym samym roku wraz z Januszem Ostrowskim wygrywa konkurs na kioski papierosowe. W 1929 r. wybiera się w podróż artystyczną do Francji i Włoch. W 1932 żeni się z absolwentką Warszawskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych - Ireną Jankowską. W latach 1932-1935 pogłębia swoje zainteresowanie sztuką ludową, pracując w Towarzystwie Popierania Przemysłu Ludowego w charakterze kierownika artystycznego. Asystent prof. J. Czajkowskiego w pracowni Kompozycji i Płaszczyzn (1936–1938); pracował u prof. W. Jastrzębowskiego nad realizacją projektu cmentarza legionistów i grobowca serca marszałka Piłsudskiego na Rossie w Wilnie. Od 1936 r. członek Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład". Także w 1936 roku powraca do Akademii w charakterze asystenta prof. Józefa Czajkowskiego. W 1937 roku ponownie wyjeżdża do Włoch i Francji. W tym samy roku wykonuje Panneau (fr. - płaszczyzna) "Sławni Polacy w świecie" oraz meble do polskiej świetlicy w Rapperswill. W 1938 roku przy współudziale Mariana Steczowicza projektuje kilka wnętrz oraz meble do Pałacu Bawełny w Gdyni oraz bierze udział w wystawie Związku Zaw. Artystów Plastyków "Blok" - Rapperswill - Londyn. W 1939 r. uczestniczy w wystawie Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład" w Sztokholmie.
Przebieg służby wojskowej:
Lata 1930-1931: Szkoła podchorążych artylerii konnej we Włodzimierzu Wołyńskim
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
W 1939 r. bierze czynny udział w kampanii wrześniowej na Podlasiu i Małopolsce.
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - XXV/pl.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Różana 13
Praca w czasie okupacji:
W latach 1942-1944 prowadził do spółki z Olgierdem Szlekysem i stolarzem Władysławem Jaworskim stolarnię w Warszawie.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - XXV/pl.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu XI-B Fallingbostel, obozu Bergen-Belsen, Gross Born i Stalagu X-B Sandbostel
Losy po wojnie:
Z niewoli powrócił do kraju we wrześniu 1945 r. W latach 1945 -1948 dyrektor "Ładu" ; doradca Ministra Przemysłu ds. Plastycznych, pracował w Centralnym Zarządzie Przemysłu Drzewnego (do 1948 r.) Kierownik modelarni stolarskiej w Kłodzku (1946-1948) Z-ca prof. w PWSSP we Wrocławiu (1948 r.); organizator i kierownik Zakładu Metalu i Drewna; dziekan Wydziału Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP i kierownik Pracowni Architektury Wnętrz (1950–1972). W latach 1950-1952 pracował w Biurze Projektów dla Nowej Huty, odpowiadając za szereg projektów wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. Autor i współautor wielu projektów architektury wnętrz i meblarstwa, m.in.: Domu Mody, Klubu TPPR, Księgarni KDM, wnętrza Teatru Rozmaitości, polichromii kamieniczek Starego Rynku i pl. Solnego, zespołu kawiarnianego na Wzgórzu Partyzantów, sali Senatu i rektoratu PWSSP - Wrocław.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski i Oficerski Polonia Restituta
Nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda w konkursie meblarskim Ministerstwa Przemysłu i Handlu (Warszawa 1939 r.); II Nagroda w konkursie BNNEP na wnętrze domków fińskich (Warszawa 1946 r.); II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na wnętrze mieszkalne M-2 (Warszawa 1955 r.); Nagroda II st. Komitetu ds. Urbanistyki i Architektury; Nagroda I st. MKiS za całokształt twórczości (1971 r., 1976 r.)
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Celestynowie k. Warszawy - w grobie rodzinnym obok żony i córki
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W Powstaniu stracił pięcioletnią córkę , a żona Irena została boleśnie okaleczona i oślepiona.
Źródła:
"Kalendarium życia i twórczości" w oprac. Jacka Zasady