Pseudonim:
"Czarny"
Data urodzenia:
1920-06-26
Data śmierci:
1964-07-17
Funkcja:
strzelec
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - ...
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód „Radwan” (Śródmieście) - zgrupowanie „Chrobry II” - I batalion „Lecha Żelaznego” - 3. kompania - I pluton - drużyna „Janosika"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - reduta "Dworzec Pocztowy" - tzw. "Żelazna Reduta. Uczestniczył w natarciu na Dworzec Pocztowy, a następnie brał bezpośredni udział we wszystkich cięższych walkach tej placówki.
Odniesione rany:
Ciężko ranny podczas walk, przebywał w szpitalu na ul. Śliskiej, gdzie amputowano mu prawą rękę.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji wywieziony z Warszawy*
Numer jeniecki:
298983
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe:
Władysław Szala ps. "Czarny" brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim od 01.08.1944 w 3 komp. I batalion "Lecha Żelaznego". Walczył w drużynie kpr. pchor. Wacława Kucharskiego ps. "Janosik". W dniu 03.08.1044 r. uczestniczył w akcji zdobycia Dworca Pocztowego, by następnie brać udział we wszystkich ciężkich walkach w obronie tej placówki. Zgodnie z pisemną relacją śp. płk. Zbigniewa Bryma (ps. „Zdunin”) był wyróżniającym się i dzielnym żołnierzem kompanii walczącym aż do swojego zranienia na wyjątkowo trudnej i niebezpiecznej placówce. Podczas wypadu na "Dom Turystyczny" został zraniony w rękę przez niemieckiego snajpera. Przebywał w szpitalu przy ulicy Śliskiej, gdzie amputowano mu rękę. (dane - archiwum rodzinne)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne wnuka - kopia zaświadczenia dla ZBoWiD z dn. 7.02.1980 r. podpisana przez Zbigniewa Bryma - „Zdunina”, kopia zaświadczenia dla ZBoWiD z dn. 28.01.1980 r. podpisana przez Jerzego Lubańskiego ps. „Ursus" oraz inne dokumenty kombatanckie ze zbiorów rodzinnych.
Uwagi:
* Wg niektórych źródeł Władysław Szala po upadku Powstania Warszawskiego przebywał w niewoli (numer jeńca - 298983), natomiast wg oświadczenia świadka Jerzego Lubańskiego ps. „Ursus" Władysław Szala jako ranny po Powstaniu został wywieziony przez Niemców do szpitala w Krakowie.
Władysław Szala Pseudonim: "Czarny" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim, w której pochowany jest Władysław Szala ps."Czarny II" Zdjęcie z archiwum rodzinnego wnuka, Michała Brysiaka

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim, w której pochowany jest Władysław Szala ps."Czarny II" Zdjęcie z archiwum rodzinnego wnuka, Michała Brysiaka

Nasz newsletter