Pseudonim:
"Władek"
Data urodzenia:
1927-01-05
Data śmierci:
2008-12-09
Funkcja:
drużynowy
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Helena
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1942 - Szare Szeregi, hm. 54. Warszawskiej Męskiej Drużyny Harcerzy im. Władysława Jagiełły roju "Ziem Zachodnich", następnie Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch"
Oddział:
Szare Szeregi
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wraz z bratem został wywieziony na roboty przymusowe na Dolny Śląsk (niem. Sulau, obecnie Sułów). Z obozu pracy udało się obu braciom zbiec.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Zygmunt Ślesicki był łącznikiem Szarych Szeregów
Losy po wojnie:
Po wojnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1945-1949 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi (dyplom 1959). Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Debiutował w 1956 roku. W 1968 roku zrealizował swój pierwszy film fabularny pt. "Ruchome piaski". Sławę przyniosło mu wyreżyserowanie dwuczęściowego filmu wg prozy Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Wyreżyserował także film „Droga daleka przed nami”. (1979). W 1969 otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, zaś 2007 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1976), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy. Awansowany do stopnia podporucznika.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Ślesicki Władysław, archiwum rodzinne - informacje przekazane przez p. Klementynę Opałkę-Maćkowską
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter