Data urodzenia:
1916-10-06
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
kapral z cenzusem - podporucznik
Miejsce urodzenia:
Żbiki - Gawronki powiat Ciechanów
Imiona rodziców:
Walerian - Helena z Budnych
Wykształcenie:
W 1936 roku otrzymał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Po maturze studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim (mgr prawa) i ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim (mgr nauk ekonomiczno-politycznych). Na Uniwersytecie Poznańskim przez dwa lata obowiązywało go Studium Wojskowe.
Oddział:
Korpus Bezpieczeństwa (KB) - II batalion - 1. kompania (dowódca).
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Dwukrotnie ciężko kontuzjowany, utracił wzrok w jednym oku (inwalida I grupy).
Warszawski Korpus Armii Krajowej:
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie jako oficer w stopniu podporucznika przetransportowany do Oflagu II D Gross-Born. W styczniu 1945 roku ewakuowany i osadzony w Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony przez wojska brytyjskie 29 kwietnia 1945 roku.
Losy po wojnie:
Powrócił do kraju i od 1.11.1946 roku mieszkał w Gdyni, gdzie pracował jako adwokat i radca prawny. Należał do Zarządu Koła Związku Kombatantów RP i BWP Gdynia Śródmieście-Port. W 1999 roku Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczył mu patent nr 8030 Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Awansowany do stopnia podpułkownika w stanie spoczynku.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (czterokrotnie), Medal Wojska (Londyn), Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945. Krzyż Oficerski Orderu Polonia Restituta, Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Pro Memoria, Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju".
Miejsce śmierci:
Gdynia, pochowany na cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Źródła:
A. Kaluszkiewicz, My z Krasiniaka. Praca okolicznościowa z XII Zjazdu Koleżeńskiego, Ciechanów 25-27 czerwca 2010, s.9-11. Władysław Rutkowski: Nekrologi w "Dziennik Bałtycki" Nr 46(20159) z dnia 25.02.2011