Pseudonim:
"Klin"
Data urodzenia:
1903-08-07
Data śmierci:
1944-12-20
Funkcja:
-
Stopień:
kapitan
Miejsce urodzenia:
Jeżów, powiat Końskie
Działalność do 1939 r.:
Był działaczem Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski na terenie powiatów Opoczno i Końskie. W latach 1929-1940 (z przerwami) sprawował funkcję prezesa powiatowego SN w Opocznie. Od 1931 r. do wybuchu wojny był członkiem Rady Naczelnej SN. W latach 1934-1936 przebywał w obozie w Berezie Kartuskiej jako więzień polityczny.
Pseudonimy:
"Klin", "Adam", "Adam Linowski"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1939 r. Organizator i dowódca Komendy Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Opocznie. Od lutego 1940 r. działał w Sztabie Komendy Okręgu NOW w Radomiu. W czwartym kwartale 1940 r. został przeniesiony do Komendy Głównej NOW w Warszawie. Zajmował się organizowaniem pracy konspiracyjnej w okręgach całego kraju. W lipcu 1942 r. znalazł się w grupie Augusta Michałowskiego ps. "Roman", która była przeciwna scaleniu NOW z Armią Krajową. Następnie wszedł w skład tymczasowej Komisji Rządzącej SN oraz Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych, których był współorganizatorem. W latach 1943-1944 był członkiem wojennego Zarządu Głównego SN, gdzie pełnił funkcję kierownika Wydziału Organizacyjnego. W pierwszym kwartale 1944 r. wchodził w skład grupy opowiadającej się za podporządkowaniem NSZ Komendzie Głównej AK, do czego doszło w kwietniu 1944 r. Wówczas wszedł w skład Zarządu Głównego SN "Kwadrat".
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - przydział nieznany
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną; przebywał w Radomiu, Kielcach, Skarżysku i Częstochowie, gdzie nawiązywał kontakty organizacyjne z NSZ i Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym.
Odznaczenia:
Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (pośmiertnie)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w Częstochowie przez grupę Otmara Wawrzkowicza (ps. "Oleś", "Kaczkowski) z dawnego Związku Jaszczurczego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Władysław Pacholczyk

Władysław Pacholczyk

Zdjęcie z lat 30 - marsz Stronnictwa Narodowego w Opocznie

Zdjęcie z lat 30 - marsz Stronnictwa Narodowego w Opocznie

Władysław Pacholczyk

Władysław Pacholczyk

Warszawa w latach okupacji - Władysław Pacholczyk z narzeczoną Niną Burchard  i jej matką

Warszawa w latach okupacji - Władysław Pacholczyk z narzeczoną Niną Burchard i jej matką

Nasz newsletter