Data urodzenia:
1928-04-17
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 79 Miejsce: 27
Miejsce urodzenia:
Ślesin w powiecie konińskim, woj. poznańskim
Imiona rodziców:
Kazimierz - Marianna z domu Olkiewicz
Wykształcenie do 1944 r. :
Władysław ukończył w Warszawie szkołę powszechną, następnie kontynuował naukę na tajnych kompletach gimnazjalnych, będących oficjalnie szkołą zawodową o kierunku stolarskim.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Sapieżyńska 19 m. 41
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranny w początkach sierpnia w rejonie ul. Długiej (postrzał kręgosłupa i kończyn dolnych, uniemożliwiające poruszanie się), przeniesiony do Szpitala Maltańskiego przy ul. Senatorskiej, gdzie przez pierwsze dwa tygodnie odwiedzała go siostra Jadwiga. Po ewakuacji Szpitala Maltańskiego dn. 14.08.1944 r umieszczony w szpitalu polowym w gmachu PKO przy ul. Jasnej 9 róg Świętokrzyskiej 31/33
Okoliczności śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran - wg. zapisów PCK 18 VIII 1944 o godz. 21:40
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo przy PKO przy ul. Świętokrzyskiej - na chodniku. Po wojnie ekshumowany na kwaterę C4 rząd II jako żołnierz NN lat ok. 15. Po wojnie uzupełniono zapis na tabliczce nagrobnej o imię i nazwisko "Władysław Kamiński lat 15".
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Władysław Kamiński urodził się 17 kwietnia 1928 roku w mieście Ślesin, w powiecie konińskim, województwie poznańskim. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1939 roku, Ślesin został włączony do Rzeszy Niemieckiej. Wówczas to pojawiły się naciski na ojca Władysława - Kazimierza Kamińskiego, by podpisał volkslistę (stryjeczny brat ojca, o nazwisku Stanke [zapis nazwiska fonetyczny], który posiadał gospodarstwo we wsi Lubomyśle, sąsiadujące ze Ślesinem od strony południowej był z pochodzenia Niemcem i również naciskał na Kazimierza, był podpisał volkslistę, argumentując, że inaczej nie będzie miał ze strony Niemców spokoju). Kazimierz Kamiński, był kupcem, m. in. skupywał gęsi i bekon świński na eksport, w związku z tym miał znajomych w Warszawie i różnych miejscowościach na terenie Generalnej Guberni. Chcąc uniknąć dalszego nacisku Niemców na podpisanie volkslisty wyjechał do Warszawy. W Ślesinie władze niemieckie zlikwidowały polską szkołę powszechną, Kazimierz zdecydował więc, że Władek zamieszka z nim w Warszawie, aby mógł dalej kontynuować naukę.
Na początku 1941 roku do ojca wyjechała również starsza siostra Władysława - Jadwiga, której groziła wywózka na roboty do Niemiec. Z Rzeszy do Warszawy przez „zieloną granicę” przeprowadził Władka i Jadwigę wuj Stefan Olkiewicz, brat rodzony mamy (w czasie wojny Stefan Olkiewicz przeprowadził w ten sposób do Generalnej Guberni wielu uchodźców z terenów włączonych do Rzeszy). W wyniku wyjazdu do Warszawy rodzina w okresie okupacji niemieckiej została rozdzielona: w Ślesinie pozostali młodsi synowie (mający 9 lat w 1940 roku Bolesław, młodszy od niego 4-letni Boguś, chora matka Marianna, sparaliżowana po wylewie i najstarsza siostra Kazimiera, lat 18, która opiekowała się rodzeństwem i prowadziła całe gospodarstwo mające 2,5 morgi ziemi uprawnej, krowę i drobny inwentarz). Matka chłopca, Marianna Kamińska z Olkiewiczów zmarła w 1946 roku.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-baza Mur Pamięci za PCK-lista, PCK-kartoteka ogólna, archiwum rodzinne brata, Bolesława Kamińskiego, fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniona przez Bolesława i Macieja Kamińskich. W zapisach Polskiego Czerwonego Krzyża adnotacja: "Powstaniec" oraz podany rok ur. 1930.