Data urodzenia:
1927-09-16
Stopień:
starszy strzelec - kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Nowogródek
Imiona rodziców:
Bronisław - Łucja
Dzieciństwo i młodość, wrzesień 1939 :
Był synem adwokata Bronisława Sikorskiego, który prowadził w latach trzydziestych kancelarię adwokacką w Zamościu. Wybuch II wojny światowej zastał go w Zamościu, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i był harcerzem. W czasie działań wojennych służył w Harcerskiej Służbie Pomocniczej, mając dyżury telefoniczne w komendzie PWiWF (Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego).
Wykształcenie do 1944 roku :
W Warszawie kontynuował naukę jako uczeń Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Grupy Szturmowe, 3 drużyna "SAD 300" dowodzona przez phm. Eugeniusza Koechera ps. Kołczan, Hufiec Mokotów (PD - "SAD" - "Sabotaż i Dywersja") w Oddziale Specjalnym (Szturmowym) "Wisła" (OS "Wisła" - OS "Jerzy") Chorągwi Warszawskiej - Oddział Specjalny "Jerzy", następnie Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion Armii Krajowej "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek". Brał udział m. in. w akcji „Wilanów”, w akcji „Taśma”, w akcji „Wieniec” i innych akcjach zbrojnych. Uczestniczył w tajnych szkoleniach wojskowych, ukończył m. in. kurs "Wielkiej Dywersji" - WD), kurs minerski, kurs strzelecki.
Praca w okresie okupacji niemieckiej:
Dzięki kuzynowi, studentowi architektury, który był w zawodowej straży pożarnej był został zapisany do rezerwy Warszawskiej Straży Pożarnej – Freiwillige Warschau Feuerwehr, dzięki czemu posiadał "mocne papiery" - dokument zatrudnienia chroniący przed wywózką na roboty przymusowe do Rzeszy.
Oddział:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny, w tym 25.08 na Starym Mieście, umieszczony szpitalu polowym oddziału na ul. Koźlej, następnie przeniesiony do Centralnego Szpitala Chirurgicznego nr 1. przy ul. Długiej 7, w pałacu Raczyńskich. Jako lżej ranny po selekcji w szpitalu zakwalifikowany do ewakuacji kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu umieszczony z dużą gorączką w szpitalu na ul. Boduena, a po zbombardowaniu obiektu został przeniesiony do Szpitala Polowego nr 2 przy ul. Chmielnej 28 (w hotelu „Terminus”).
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Górny Czerniaków - przepłynął Wisłę.
Losy po Powstaniu:
W grupie Powstańców, w której znalazł się m. in jego starszy brat oraz koledzy Bartek Dębowski z batalionu "Miotła" (?) i Wiesław Kuszner "Granat" z 2. kompanii "Parasola" przedostali się na prawy brzeg Wisły, a następnie dotarli w rejon Garwolina. Po wstępnych rozmowach Powstańcy zorientowali się, że aby uniknąć aresztowania za przynależność do Armii Krajowej, powinno się "schować w wojsku" i wstąpić do armii Berlinga. Po zgłoszeniu się do Komisji Poborowej zostali wysłani do punktu zbornego na Majdanku (w dawnym KL-Lublin), gdzie stacjonował 9. zapasowy pułk piechoty 1. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Sikorski został skierowany na wojenny kurs oficerski artylerii w Lublinie.
Losy po wojnie:
Ukończył studia medyczne ze specjalizacją lekarz ginekolog. Współautor „Pamiętników żołnierzy batalionu „Zośka” i opracowania "Medycy Batalionu Armii Krajowej „Zośka” w konspiracji i Powstaniu Warszawskim" (autorzy: Kazimierz Łodziński, Witold Sikorski, Józef Szamborski).
Represje:
W latach 1949-1953 był więźniem politycznym aresztowanym w ramach tzw. „Sprawy Radosława”. Po skazaniu siedział m.in. w więzieniu w Rawiczu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki i inne odznaczenia.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Bronisław Sikorski (1894-1943) jako adwokat został aresztowany podczas niemieckiej akcji „A-B” (tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej - niem. Außerordentliche Befriedungsaktion – AB) i wywieziony do obozu koncentracyjnego, do Oranienburga (zmarł w Sachsenhausen w 1943 r.). Matka Łucja wkrótce również została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obozach przebywali: siostra Pelagia, jej mąż pułkownik, zginął w KL Auschwitz. Jego dwaj synowie, rówieśnicy Witolda od Reytana, zostali zamordowani w KL Auschwitz. Brat matki zamordowany w Gross-Rosen, starszy kuzyn, oficer, zginął w 1939 roku w kampanii wrześniowej. Drugi brat cioteczny przepadł bez wieści przy przejściu do Rumunii, zginął po drodze. Brat ojca – również adwokat – szef krakowskiego sztabu AK został rozstrzelany z pułkownikiem Spychalskim w Krakowie. W Powstaniu wziął udział stryjeczny brat Witolda -
Witold Sikorski „Bystroń” (1928-2023).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników PW, ilustracje: fotografia portretowa ze zbiorów MPW - "batalion ZOŚKA". Ujęcie tożsame: sygn. MPW-IK/4329
Archiwum Historii Mówionej: