Pseudonim:
"Władek"
Data urodzenia:
1906-10-14
Data śmierci:
1979-06-09
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Skierniewice
Imiona rodziców:
Stefan - Michalina z domu Szymańska
Nazwisko konspiracyjne:
Eugeniusz Rymsza
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 22.03.1941 roku - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49"). Uczestniczył w szkoleniu młodych żołnierzy. Brał udział w odbiorze zrzutów w lasach pod Warszawą. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Koszykowa 49 m. 5
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - zgrupowanie kpt. "Hala" - batalion im. Sowińskiego - pluton 327 - dowódca.
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ. 1.08.1944 r. odcięty od macierzystej jednostki przyłączył się na Woli do oddziałów kpt. "Hala", z którymi wycofał się w rejon ul. Grzybowskiej. Brał udział w zdobyciu i utrzymaniu browaru Haberbusch i Schiele. Po utworzeniu z oddziałów wolskich batalionu im. Sowińskiego dowodził w nim plutonem 327.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 30.09.1944 r. (do końca życia miał 17 odłamków w płucach).
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Zasługi z Mieczami
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau
Numer jeniecki:
305221
Losy po wojnie:
Po zakończeniu działań wojennych był dowódcą w Kompaniach Wartowniczych Kwatery Głównej w Heidelbergu. Zrezygnował z propozycji wyjazdu do Kanady, i na wieść o chorobie matki powrócił do Polski w 1947 roku. Po powrocie, zimą 1948 przebywał w Trójmieście i tam został aresztowany przez NKWD w Gdańsku i przetrzymywany w koszarach wojskowych na ul. Słowackiego. Wrócił do Warszawy w 1949.
Miejsce śmierci:
Pruszków.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter