Data urodzenia:
1907-02-13
Miejsce urodzenia:
Białuty powiat Działdowo
Imiona rodziców:
Jakub - Anna z domu Bortkowska
Adres zamieszkania przed wojną:
Góra Kalwaria - Dom Podoficerski
Przebieg służby wojskowej:
Szkoła podoficerska, instruktor baterii w 1. Pułku Artylerii Najcięższej w Górze Kalwarii
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni "Hajduki" - Obwód "Głuszec" (Grójec) - kompania por. Szymona Gawarkiewicza "Stena". W kwietniu 1940 roku otrzymał rozkaz przyjęcia pracy jako magazynier na terenie garnizonu Wehrmachtu w Górze Kalwarii. Zadanie wypełniał na zlecenie komórki wywiadu Komendy Obszaru do lipca 1944 roku.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Góra Kalwaria, ul. Dominikańska 32
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wojciechowice, gmina Kąty, południowy skraj Lasów Chojnowskich
Oddział:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni "Hajduki" - Obwód "Głuszec" (Grójec) - kompania por. Szymona Gawarkiewicza "Stena", gdzie pełnił funkcję oficera gospodarczego, następnie VII Obwód "Obroża" - 5 Rejon "Gątyń" (Piaseczno)
Szlak bojowy :
Lasy Chojnowskie - Las Kabacki - Wilanów - Powsinek - Lasy Chojnowskie. 15 sierpnia w Zalesiu Górnym zadecydowano o utworzeniu grupy bojowej, która miała przebić się z Lasów Chojnowskich na Mokotów. Dowództwo nowo utworzonego pułku objął ppłk. "Grzymała" (Mieczysław Sokołowski), a kpt. Marian Bródka-Kęsicki "Grzegorz" nadal dowodził baonem "Krawiec". W nocy z 16 na 17 sierpnia pułk przeszedł do Lasu Kabackiego, gdzie odebrał zrzut. Następnej nocy zapowiadanego zrzutu nie było i w tej sytuacji ppłk. "Grzymała" nakazał przygotowania do ataku w kierunku Wilanowa. Natarcie przeprowadzono w nocy z 18 na 19 sierpnia. Kapitan Marian Bródka-Kęsicki "Grzegorz" z plutonami ppor. Szymona Gawarkiewicza "Stena" z Obwodu "Głuszec" - Grójec ubezpieczał główne siły batalionu. Już w pierwszej fazie walki grupa ta została odcięta silnym ogniem niemieckim i nie mogła kontynuować marszu na Warszawę. Na Mokotów przebiło się blisko 200 żołnierzy baonu "Krawiec", ciężko rannego ppłk. Mieczysława Sokołowskiego "Grzymałę" na polu bitwy dobili Niemcy. Kapitan "Grzegorz" zbierał wycofujących się żołnierzy w okolicach Powsinka i przez Las Kabacki powrócił na czele ok. 200 powstańców do Lasów Chojnowskich. Tam przeprowadził kolejną reorganizację. Kompania ppor. "Stena" odeszła do swojego Obwodu. Z pozostałych żołnierzy utworzono 60-osobowy pluton sierż. pchor. "Brabeca" (Józef Utrata).
Odniesione rany:
Rana postrzałowa prawego boku
Losy po Powstaniu:
Po reorganizacji kompania ppor. "Stena" odeszła do swojego Obwodu
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Legitymacja Nr 3033-87-7), Brązowy Medal za długoletnią służbę (Warszawa dnia 28 II 1939 roku), Medal za udział w wojnie obronnej 1939 (Legitymacja Nr 9-81-136 MW) Warszawski Krzyż Powstańczy (Nr 57-84-52 K), Krzyż Armii Krajowej (1995 rok, Legitymacja Nr 32-95-600 ). W 2003 roku awansowany do stopnia porucznika WP
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny wyjechał do Świebodzina, gdzie wstąpił do Milicji Obywatelskiej, a następnie po kilku latach pracy został powołany na Prezesa Zarządu Spółdzielni "Społem" Oddziału w Świebodzinie.
Miejsce śmierci :
Świebodzin
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Świebodzinie, Sektor A
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników PW, archiwum rodzinne - materiały udostępnione przez p. Piotra Węcławskiego w tym odpis oświadczenia świadka, Alfreda Ptaka ps. Grom, Lawina