Pseudonim:
"Roland"
Data urodzenia:
1927-02-23
Data śmierci:
2012-05-27
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wiktor - Katarzyna z domu Swinarska
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon
Szlak bojowy:
Praga
Losy po wojnie:
Dziennikarz, reżyser, literat. Absolwent Wydziału Społeczno-Politycznego Akademii Nauk Politycznych w Warszawie, Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Teorii i Historii Filmy PWSTFiTv w Warszawie. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1972 r., od 1980 był członkiem Koła Dziennikarzy Samodzielnych, w 2005 r. założył i prowadził do tej pory jako przewodniczący Klub Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Przebieg pracy zawodowej:
Debiut w „Radio i Świat”w roku 1945, rok później - „Czytelnik”, administracja wydawnictw prasowych, w latach1950-1954 - Zakład Produkcji Skryptów, w latach 1954-1958 - edytorstwo w Instytucie Wydawniczym PAX, 1957 - recenzje filmowe w „Słowie Powszechnym”. Współpracował z redakcjami: ”Kinotechnika”, „Film”, „Kultura i Życie”, „Film oświatowy”, „Ekran”. Od 1 kwietnia 1959 współpracował z Telewizją Polską, m.in. jako współorganizator Zakładu Produkcji Filmu Telewizyjnego, późniejszego Poltelu. Od 1964 do 1990 prowadził Twórczy Warsztat Filmowy KINESKOP w Warszawie. Od 1973 główny specjalista do spraw doskonalenia zawodowego dziennikarzy telewizyjnych, zwolniony z TVP w 1975 r. W latach 1976-1992 pracował w Zakładzie Historii i Teorii Filmu, Telewizji i Kultury Masowej Instytutu Sztuki PAN. Brał udział w pracach nad 6-tomową „Historią filmu polskiego”. Najważniejsze osiągnięcia i nagrody: autor książek: „Film a upowszechnianie kultury"; "Film amatorski w Polsce"; "Reportaż telewizyjny"; "O sztuce filmowania"; "Realizacja filmowa" (przekład na język rosyjski i bułgarski); "Historia filmu polskiego (Lata 1930-1939) Tom 2" (współautorzy: Barbara Armatys i Leszek Armatys); "Od Niewolnicy zmysłów do Czarnych diamentów (Szkice o polskich filmach z lat 1914-1939)" (współautor: Leszek Armatys); "Ostatnia reduta" (wyd. Antyk, 2000); "Boże Pastwisko" (wyd. 2001); "Teoria przemijania" (wyd. Askon, 2005); "Tamte lata" (wyd. Askon, 2004) (współautorstwo); "Wspomnienia niekontrolowane" (wyd. Słowo Obraz Terytoria, 2006) (współautorstwo). Liczne realizacje filmowe, m.in.: "Godzina W", "Magnetyzm słów", "Aby człowiek zrozumiał człowieka (o Ludwiku Zamenhofie i języku esperanto)", "Aktorskie pasje", "Staniolowe pałace", "Pasje ludzi morza", "Macedońscy czyli sztuka patrzenia", "Towarzysze broni", "Julian Żebrowski czyli rysowanie historii".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter