Data urodzenia:
1925-07-22
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Stefania z domu Roszek
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od marca 1943 r. w AK, początkowo w wywiadzie Obwodu II, a od czerwca 1943 r. przeniesiony do tworzącej się 9. Kompanii Dywersyjnej (inne nazwy: Kedyw 17, DB 17) 230 plutonu, IV drużyny, sekcji B. Od wiosny 1943 r. prowadził w domu przy ul. Leśnej 18 a na warszawskim Marymoncie magazyn broni o kryptonimie "M". Brał udział w wielu akcjach bojowych, m.in. w likwidacji Stanisława Wiśniewskiego i akcji "OST-47". Przydział w lipcu 1944 r.:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Szlak bojowy:
Żoliborz - uczestniczył w walkach na "Zdobyczy Robotniczej", walkach pod Dworcem Gdańskim, w obronie Zakładów "Opla", Fortu 7, Centralnej Szkoły Pożarniczej i innych.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow. W kwietniu 1945 r. wyzwolony przez armię amerykańską. Po wyzwoleniu wstąpił w szeregi Polskich Kompanii Wartowniczych.
Losy po wojnie:
W kwietniu 1947 r. powrócił do kraju. 19 kwietnia 1950 r. został aresztowany i oskarżony o członkostwo w wywrotowej organizacji w celu "obalenia przemocą ludowo-demokratycznego ustroju Państwa Polskiego" oraz nielegalne przechowywanie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Po ciężkim śledztwie, 19 października 1951 r. został skazany przez sąd, któremu przewodniczył por. Stefan Michnik na karę 12 lat pozbawienia wolności. Karę odbywał m.in. w więzieniach w Warszawie, Goleniowie i Raciborzu oraz w Ośrodkach Pracy Przymusowej w Strzelcach Opolskich i Brzezinach Śląskich. Amnestionowany; zwolniony 3 lutego 1955 r. Z powodu odmówienia współpracy z UB był nadal represjonowany. Pracował jako robotnik w ZEM "Zelmot" w Łomiankach k. Warszawy, a następnie jako kierowca w Stołecznej Kolumnie Transportu Sanitarnego.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Polonia Restituta, Medal Pro Memoria. Awansowany do stopnia porucznika WP w stanie spoczynku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie
Publikacje:
Wspomnienia: Wiesław Klempisz: "Urodzony 22 lipca" Wyd. Eliotpol Jacek Klempis, 2014 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, fot. MPW-zbiory. Nekrolog w prasie, data emisji 15.01.2010
Archiwum Historii Mówionej: